https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróże na Czarny Ląd

Maria Eichler
Podczas wakacji warto zajrzeć do Muzeum Historyczno-Etnograficznego. Na co zapraszają nas w Bramie Człuchowskiej?

Wystawa historyczna poświęcona dziejom Chojnic ukazuje kolekcję przeszło dwustu zabytków z okresu od XIV w., w tym m.in. skarb monet krzyżackich, militaria, przedmioty obrazujące rozwój chojnickiego samorządu, rzemiosła, organizacji społecznych oraz zabytki związane z konkretnymi osobami, które mieszkały w Chojnicach na przestrzeni wieków.

Non multa sed multum to wystawa akcentująca podstawową misję muzeum, czyli gromadzenie i ochronę zabytków poprzez pokaz wybranych, cennych muzealiów ze wszystkich dziedzin muzealnej kolekcji. Wystawa - wzbogacona o znaleziony w 2014 r. i zakonserwowany archeologiczny skarb z Charzyków, jak również o multimedialną prezentację technik konserwatorskich - dedykowana jest wszystkim konserwatorom, którzy systematycznie przywracają pierwotny blask wielu zniszczonym zabytkom.

Przeczytaj koniecznie: Zmiany w 500 plus. O pieniądze będzie trudniej!

Kultury materialnej Kaszub dotyczy wystawa etnograficzna ukazująca tradycyjne wnętrze gburskiej chaty kaszubskiej, przybliża codzienną rzeczywistość życia Kaszubów. Prezentuje charakterystyczne dziedziny zajęć egzystencjalnych mieszkańców Kaszub południowych, jak: tkactwo, hafciarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo z korzeni sosny, zbieractwo, rybołówstwo, praca w polu. Ekspozycja w całości ze zbiorów własnych.

Muzealną propozycją czasową na okres wakacji jest reportażowa wystawa fotograficzna pt. Rowerem przez Afrykę. Wyprawa Kazimierza Nowaka 1931-1936. Kazimierz Nowak (ur. 11 stycznia 1897 r. w Stryju, zm. 13 października 1937 r. w Poznaniu) podróżnik, korespondent i fotograf, uważany jest za pioniera polskiego reportażu.W latach 1931-1936, rowerem, pieszo, czółnem, pociągiem, konno i na grzbiecie wielbłąda, przemierzył afrykański kontynent, łącznie pokonując prawie 40 tys. km! Jego reportaże i obrazy Afryki są nie tylko bezcennym dokumentem etnograficznym, ale również świadectwem hartu ducha i wrażliwości.

Ponad trzy tysiące zawodniczek i zawodników, kilkanaście tysięcy kibiców - za nami  3. edycja zawodów Enea Bydgoszcz Triathlon.To jedna z największych sportowych imprez masowych, rozgrywanych w centrum Bydgoszczy. Z udziałem zawodników nie tylko z całego naszego regionu, ale też z różnych zakątków kraju. Wszystkich łączyło nie tylko zamiłowanie do sportu, ale przede wszystkim żelazna kondycja. W sobotę i w niedzielę do pokonania były wyznaczone dystanse, które trzeba było pokonać w wodzie, na rowerze i biegiem. To wyzwanie tylko dla wytrwałych. Sukcesem była więc meta - niezależnie od osiągniętego czasu i zajętego miejsca.

Enea Bydgoszcz Triathon - dwa dni zaciętej rywalizacji [zdjęcia]

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju - 6 lipca 2017.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska