Wynagrodzenie pracownika powinno oddawać jego kompetencje, jego wkład w działanie firmy oraz sytuacji na rynku pracy. W praktyce to jednak zwykle kwota wynegocjowana przez pracownika przy podpisaniu umowy, często wzbogacona o podwyżki jakie pracownik dostał w trakcie trwania umowy o pracę.
Koniecznie przeczytaj: Takie są zarobki w sklepach po kolejnej podwyżce najniższej krajowej w 2023 roku. Tyle teraz się zarabia na kasie
Wielu pracowników otrzymało tzw. podwyżki inflacyjne ze względu na wysoką inflację. Była to jednak jedynie dobra wola pracodawcy.
Co mówi kodeks pracy o wynagrodzeniach i podwyżkach?
Warto wiedzieć, że w kodeksie pracy nie ma zapisu, który zmuszałby pracodawców do waloryzacji wynagrodzeń, gdy wartość pieniądza spada. Zatem szalejąca inflacja nie zmusi pracodawcy do podniesienia wynagrodzeń.
Pracownicy sami mogą wynegocjować podwyżkę u pracodawcy. Trzeba jednak dobrze się do tego przygotować. Przypomnieć pracodawcy swoje sukcesy, pochwały, wkład, poświęcony czas.
Badania GUS z 2022 roku pokazują, że kobiety przystępują do negocjacji o podwyżkę wynagrodzenia z mniejszą pewnością siebie niż mężczyźni.
Problem podwyżki często stanowi kwota, o jaką chcielibyśmy, aby nasza pensja wzrosła. Zwykle negocjacje o podwyżce dotyczą od 3 do 10% aktualnych zarobków.
Kiedy pracodawca musi dać podwyżkę?
W poniższej galerii przygotowaliśmy dla Was informacje kiedy pracodawca dan nam podwyżkę bez negocjacji.