https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen żywności są nieuzasadnione, twierdzi minister i zapowiada kontrole UOKiK oraz IH

Oprac. Agata Wodzień
pixabay.com/RitaE
Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą sprawdzać zmiany cen żywności w sklepach i w przypadku nadużyć nakładać sankcje karne, zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz prezes UOKiK.

- Chcemy walczyć z sytuacją, w której ceny w sklepach są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu - mówił podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - To żerowanie na obecnej pandemii. UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały właściwie nad rynkiem od strony cen.

– Nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności – zaznaczał we wtorek 17 marca minister Jan Krzysztof Ardanowski, odnosząc się do sygnałów o podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych. Jednocześnie resort wskazuje, że obecnie obserwuje się wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

Zdaniem ministra Ardanowskiego nie ma najmniejszych powodów do wzrostu tych cen. "Nieuzasadnione ich podnoszenie jest działaniem na szkodę obywateli i naszego państwa".

Będą kontrole cen w sklepach stacjonarnych i w internecie

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zdecydował o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom zarówno cen żywności, jak i produktów higienicznych. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

– Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców - mówi Tomasz Chróstny. - W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny.

- Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – zapowiada prezes UOKiK.

Resort rolnictwa: Nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, chcą jednocześnie zarobić podwyższając ceny.

Ministerstwo uspokaja: "Żywności mamy pod dostatkiem, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Chwilowe braki w zaopatrzeniu spowodowane były wzmożonymi zakupami, których nie przewidzieli handlowcy. Te braki uzupełniane są na bieżąco".

Zmiany cen żywności będą sprawdzać Inspekcja Handlowa (monitorowanie cen w sklepach, w tym sieciach handlowych) oraz Urząd Ochrony konsumenta i Konkurencji (w sklepach internetowych). W przypadku nadużyć nałożą sankcje karne.

To Cię może też zainteresować

Minister Ardanowski: spekulowanie cenami żywności i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie.

UOKiK nie wyklucza interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Tomasz Chróstny: - Działamy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje prezes UOKiK.

Możliwe zmiany w specustawie w zakresie cen żywności

UOKiK wskazuje w swoim komunikacie, że nie wyklucza zmian prawnych w przygotowywanej specustawie, która dałaby "uprawnienia do egzekwowania i penalizowania sytuacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen produktów. Zakładamy jednak możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen".

Zgłoś nieprawidłowości do UOKiK

Urząd przypomina konsumentom, że mają prawo do darmowej pomocy prawnej oraz dostępu do bezpiecznych produktów. Nieprawidłowości można zgłaszać, dzwoniąc pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16 lub wysłać e-mail na adres [email protected].

Źródła: MRiRW, UOKiK, Twitter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PL

Gdzie ta POchołota co donosi na Polskę i Polaków i szuka dla siebie ratunku u niemców i żabojada i ich donaldinio co miał przyjechać na siwej szkapie , czemu nie pomagają ? Oczywiście 3 rozbiory i 2 wojny światowe to bracia z zachodu i ze wschodu pomagali ale jak ograbić i wymordować POLAKÓW i POLSKĘ

G
Gość

Gdy Kaczyński swego czasu głosił pogląd, że niczym nie kontrolowana migracja ludzi z innych obszarów kulturowych i stref klimatycznych stwarza zagrożenie epidemiologiczne to lewactwo całej Europy wrzeszczało aj waj, aj waj!!! jak mógł tak obrazić naszych gości , jak mógł faszysta! Dzisiaj ci sami pożyteczni idioci i idiotki siedzą w domach na workach makaronu z wytrzeszczonymi ze strachu oczami i pytają się - dlaczego? Ale jaja, ale jaja, ale jaja...:)

G
Gość

W pierwszej kolejności polecam wizytę w warzywniaku na ulicy Ugory przy wjeździe w bloki nr 27. Tam gdzie wisi transparent "fajerwerki".

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska