Za każdym razem, kiedy pojawia się temat przebudowy Starego Rynku, towarzyszy temu ogromne zainteresowanie, ale i emocje.
Od piątku bydgoszczanie mogą zapoznać się z materiałami pokazującymi jak zmieni się bydgoski Stary Rynek.
Przy budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej ustawione zostały duże plansze z wizualizacjami i opisem. Wydłużony został też termin konsultacji społecznych. Swoje uwagi można zgłaszać do 17 lipca.
Przeczytaj także: "Stary Rynek jest płaski i nudny". Bydgoszcz udostępni podziemia turystom?
Co zakłada projekt przygotowany przez architektów?
Centralna część płyty Starego Rynku zostanie wyłożona płytami granitowymi w kolorze szaro-żółtym. Chodniki znajdujące się przy pierzejach będą poszerzone.
W miejscu zachodniej pierzei ma pojawić się fontanna. Nowością ma być pas świetlny wyznaczający przebieg 18 południka.
Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku. Zostanie nieznacznie przesunięty w kierunku północno-zachodnim.
- Szukaliśmy uniwersalnego projektu, który nie będzie wzbudzał kontrowersji - tłumaczy prezydent Rafał Bruski. - Rynek ma być miejscem spotkań i uporządkowanego ładu, którego obecnie nie ma - uważa prezydent.
Ale kontrowersje i uwagi już są. Radny Stefan Pastuszewski uważa na przykład, że błędem jest przesuwania pomnika. Jest też zwolennikiem odbudowy zachodniej pierzei w jej historycznym kształcie, na co bydgoskie władze, przynajmniej w najbliższej przyszłości, nie chcą się zgodzić. Z kolei radny Bogdan Dzakanowski jest zwolennikiem odkrycia podziemi, które odkryto podczas wykopalisk w 2010 roku, a które później zasypano.
Trasa podziemna na Starym Rynku to pomysł kilku prawicowych organizacji. - Powinna prowadzić przez znajdujące się 4 metry pod ziemią piwnice gotyckiego ratusza , które zachowały się wraz z resztkami sklepień, posadzkami, a także podpiwniczenia kościoła pojezuickiego pw. św. Ignacego Loyoli - wyjaśnia Krystian Frelichowski z Klubu Gazety Polskiej i radny Prawa i Sprawiedliwości. - Droga wzbogacona o multimedialne prezentacje związane z historią jak i legendami o Bydgoszczy byłaby atrakcją turystyczną dla zwiedzających nasze miasto. Podobne rozwiązanie już wcześniej zastosowano m.in. w Krakowie i mimo upływu lat cieszy się one wielkim zainteresowaniem - dodaje Frelichowski.
Podczas wykopalisk w 2010 roku wykryto dobrze zachowane fundamenty gotyckiego ratusza z resztkami sklepień piwnic, posadzkami. Dodatkowo odkryto ślady osadnictwa z przedlokacyjnego okresu historii miasta: m.in. z XII wieku oraz z okresu kultury pomorskiej, tj. II-III wiek p.n.e.
Pogoda na dzień (11.07.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
TVN Meteo Active