Nie żyje już 36 lat... Zmarł tragicznie, 17 maja 1979 r w Nowej Wsi Szlacheckiej. Próbował przepłynąć jezioro. Nie zdołał...
W piątek, w klubie Akcent w Grudziądzu, zabrzmią piosenki do jego tekstów.
- Ten koncert jest dla mnie szalenie ważny - przyznaje Sławomir, syn Ryszarda Milczewskiego-Bruna. - Trochę boli, że twórczość ojca bardziej znana jest w wielu miastach Polski, niż w Grudziądzu, skąd pochodził. A przecież rozsławiał miasto. Wiersze ojca wzbudzają zainteresowanie, i to od dawna, także za granicą. Już około 10 lat temu w Berlinie uczestniczyłem w wieczorze pamięci ojca. Na sali - większość Niemców. Czytałem jego wiersze. Zaprzyjaźniony aktor z Berlina tłumaczył je. W Niemczech wydano książkę z poezją ojca, w przekładzie samego Karla Dedeciusa! A ostatnio przetłumaczono wiersze ojca na język czeski.
Sławomir Milczewski już w Berlinie usłyszał, że gdyby Milczewski-Bruno urodził się i mieszkał w Niemczech, byłby hołubiony, otaczany troską a jego "mała ojczyzna" szczyciłaby się nim.
Grudziądz przypomina sobie o Ryszardzie Milczewskim-Brunie, który za swoją poezję otrzymał nagrody im. Tadeusza Peipera, (za tomik "Podwójna należność"- po raz drugi).
Czytaj: Bruno kaskader,/b>
"Gdzieś w nas" śpiewał Marek Grechuta
Metafizyczną piosenkę "Gdzieś w nas" do słów Ryszarda Milczewskiego-Bruna śpiewał Marek Grechuta ("Gdzieś w nas tańczą strachu stróżowie, Gdzieś w nas jadą wolni bogowie, gdzieś w nas piją klęski wodzowie"...)
Milczewski-Bruno żył w cieniu Edwarda Stachury, z którym przyjaźnił się. Jednak jego poezja przewyższała tę, którą tworzył Stachura. Była bardziej pionierska, wyprzedzała epokę. W lingwistyce, słowotwórstwie jest jedyny w swoim rodzaju.
Bruno stworzył swój język poetycki, charakterystyczny tylko dla niego. Zaliczany jest do "Kaskaderów" polskiej literatury, wymieniany równorzędnie z Wojaczkiem i Bursą.
W Grudziądzu, na kamienicy przy ul. Paderewskiego 18, w której mieszkała jego rodzina, jest tablica pamięci Bruna.
W piątek, 13 lutego w klubie Akcent wystąpi toruński zespół Gribojedow z koncertem
"Bruni z Grudziądza". Zaśpiewa piosenki z płyty pod tym tytułem, promowanej niedawno w radiowej Trójce.
Początek o godz. 19.30. Bezpłatne wjeściówki rozeszły się w Grudziądzu do środy. Jeśli zjawią się w piątkowy wieczór wielcy miłośnicy poezji Bruna, pewnie znajdzie się i dla nich miejsce.
Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Miato Kultury i CK Teatr. Dofinansował urząd miejski w Grudziądzu.