Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na sierpień 2018. Długoterminowa prognoza pogody na wakacje. Do kiedy upały? [1.08.018]

S, M
Ten, kto myślał, że bardzo ciepła aura panująca w Polsce od kwietnia, przez maj i czerwiec to było prawdziwe lato, mylił się. Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
Ten, kto myślał, że bardzo ciepła aura panująca w Polsce od kwietnia, przez maj i czerwiec to było prawdziwe lato, mylił się. Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Jarosław Jakubczak
Za nami najcieplejszy weekend tego lata, a przed - kolejne gorące dni. Zobacz długoterminową prognozę pogody na sierpień 2018.

- Taką aurę przyniósł rozległy wyż znad Skandynawii, który właśnie rozbudowuje się również nad Hiszpanią i całą południowo-zachodnią Europą - wyjaśnia Rafał Maszewski, toruński synoptyk, autor strony www.pogodawtoruniu.pl. - Jednocześnie nad Atlantykiem i Morzem Północnym zlega niż. Ten układ ciśnień sprawia, że z północy napływa do Polski gorące powietrze, a wkrótce zacznie również docierać znad Półwyspu Iberyjskiego. Powietrze będzie się mieszać.

>> Szczegółowa prognoza pogody dla twojego miasta <<

> - Ten, kto myślał, że bardzo ciepła aura panująca w Polsce od kwietnia, przez maj i czerwiec to było prawdziwe lato, mylił się. Lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa - twierdzi Rafał Maszewski.

Tak będzie na pewno do początku sierpnia. W piątek, 3 sierpnia, ma nastąpić gwałtowne ochłodzenie, ale nadal będzie ciepło, a przy tym przyjemniej niż teraz - w najcieplejszym momencie dnia termometry mogą wskazać w naszym regionie 23-24 stopnie.

- Przeciętny sierpień ma pod naszą szerokością geograficzną bardziej stabilne warunki pogodowe i takich też można spodziewać się od około 4 do 10 dnia przyszłego miesiąca - komentuje dr inż. Bogdan Bąk, bydgoski synoptyk. - Będzie sporo słońca, ale nieco chłodniej, a zatem możemy oczekiwać wymarzonych warunków zarówno dla tych, co będą wypoczywać, jak i dla pracujących. I oby tak się stało.

Zobacz także: Groźny wypadek w regionie. Śmigłowiec przyleciał po ranną osobę [zdjęcia]

Zmianę aury przyniesie nam znów północy watr, który teraz tłoczy nad Polskę gorące powietrze ze Skandynawii. Ochłodzi się więc najpierw na północy. To niesie nadzieję, że intensywność pożarów w Szwecji (z którymi walczą m.in. polscy strażacy) zmniejszy się.

FLESZ - letnie upały, jak reagować w razie udaru słonecznego?

Lekarze i dietetycy radzą nie lekceważyć słońca i wysokiej nawet podczas pochmurnych chwil temperatury. Należy dużo pić, okrywać głowę. Te rady są dedykowane wszystkim, ale najbardziej dzieciom i osobom starszym, chorującym na serce.

Plażowicze nie powinni za długo wystawiać ciała do słońca, co jakiś czas schładzać się. Ale i wejście do wody może być ryzykowane - wysoka temperatura sprzyja zakwitowi sinic, które dosłownie szturmują nadmorskie plaże na wybrzeżu gdańskim. Zagrożone są także kąpieliska nad jeziorami w naszym regionie - od kilka dni nie można się kąpać w Jeziorze Więcborskim i w Stawie Miejskim w Debrznie koło Człuchowa.

Plażowicze powinni stosować się do zaleceń ratowników. Czerwona flaga na maszcie oznacza zakaz kąpieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska