- Jest i będzie parno i wilgotno, niczym w klimacie śródziemnomorskim, nad Adriatykiem. Taka aura prognozowana jest na Kujawach i Pomorzu na wiele dni - mówi bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk.
Pogoda długoterminowa na wakacje - sporo opadów i bur
z
Zapowiada się sporo przelotnych opadów i burz, a nawet lokalne podtopienia. To dlatego, że jednorazowo może spaść 20 – 30 litrów deszczu na każdy metr kwadratowy.
>>> Tutaj Szczegółowa Pogoda na Twojego Miasta <<
Jak informuje toruński synoptyk Rafał Maszewski, od środy do czwartkowego poranka najwięcej deszczu spadło w Wielkopolsce i na zachodnich krańcach Kujawsko-Pomorskiego. Tam właśnie - w Janowcu Wielkopolskim - było to ponad 70 mm wody na każdy metr kwadratowy. W Toruniu opady były mniej obfite i zróżnicowane - spadło od 7,5 do 12 mm wody.
Nie jest to pogoda na plażowanie. Synoptycy namawiają do codziennego noszenia parasola.
- Lipiec jest w Polsce statystycznie najbardziej mokrym miesiącem i wydaje się, że w tym roku „dobije” do normy - dodaje Bogdan Bąk.
Tak się stanie pomimo suchego początku lipca. Możemy więc zapomnieć o panującej od kwietnia suszy.
Pogoda długoterminowa na wakacje. Jak będzie w sierpniu?
Początek przyszłego miesiąca będzie jednak cieplejszy - spodziewajmy się od 25 do 27 stopni. Około 26 i 27 lipca słupek rtęci sięgnie 28 kresek.
Dzięki opadom poprawia się sytuacja w złaknionej deszczu przyrodzie. Wody przybywa w rzekach, ale zwykle nie są to stany ostrzegawcze, a tym bardziej alarmowe. Na Wiśle na wodowskazach w granicach regionu przeważają stany niskie i tylko w ujściu rzeki do morza średnie. Podobnie jest na Drwęcy i Brdzie. Tylko na Wdzie (wodowskaz Czarna Woda) jest to stan ostrzegawczy.
Zła informacja dla wodniaków: do odwołania zamknięta została śluza Miejska na Brdzie w Bydgoszczy. To w związku z awarią wrót wsporczych śluzy.