Ceny pszenicy spadają - mówi Jacek Załucki, kierownik elewatora w człuchowskiej firmie Rola należącej do rolników. Wczoraj za tonę tego ziarna konsumpcyjnego płacono tam 850 zł.
Obserwują giełdę
- Miesiąc temu było to ponad 900 złotych za tonę - dodaje Załucki. Co wpływa na spadki? - Obserwujemy notowania giełdowe - mówi kierownik.
A na łódzkiej giełdzie Rolno-Paliwowej Rolpetrol można było wczoraj znaleźć oferty sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej po 895-945 zł netto za tonę (loco). Z dostawą było nieco drożej - 960 zł/t.
Chcą więcej, dostają mniej
Ale oczekiwania sprzedających nie zawsze można spełnić. Bywa, że rolnicy godzą się na niższe stawki i wtedy częściej dochodzi do transakcji.
- Spadek cen wynika też z obawy, co będzie za chwilę i z ograniczenia spożycia - uważa Zbigniew Czarny z Młynów Szczepanki (gm. Łasin).
Jednak zdaniem Jacka Załuckiego niektórzy gospodarze będą trzymać ziarno do ostatniej chwili. - Czyli aż do zbioru zbóż, gdy będą musieli opróżnić magazyny - mówi kierownik elewatora.
Nie tylko pszenica
- Spadają ceny wszystkich zbóż - wyjaśnia Andrzej Dębowski z giełdy Rolpetrol. - To efekt m.in. wyjątkowo wysokich cen w trzecim kwartale zeszłego roku. W końcówce roku sporo ziarna wyjeżdżało z kraju. Od stycznia nie było eksportu, a wysokie stawki utrzymywały się. Spodziewaliśmy się spadków cen.
W dodatku zakłady zbożowe kupują minimalne ilości ziarna. Spada też zapotrzebowanie na pasze, bo trzody chlewnej także w Polsce wciąż ubywa.
W Ameryce będzie urodzaj
Na paryskiej giełdzie Matif pszenica potaniała w ciągu tygodnia o kilkanaście procent. Światowe giełdy zareagowały spadkami cen także z powodu prognoz. Np. w Ameryce zapowiadają się rekordowe plony zbóż. W Polsce też prognozy nie są złe. - Pola wyglądają dobrze, w wielu regionach pogoda nadgoniła opóźnienia spowodowane długą zimą - dodaje Dębowski.
- Dobra ziemia dłużej trzyma wilgoć i na tych obszarach deszcze pomogły, ale na glebach o słabszej bonitacji część zbóż zaschła już na początku maja - mówi Stanisław Kulwicki, rolnik z Borówna koło Chełmna. - Ale rzepak kwitł krócej! To oznacza, że plon będzie mniejszy.