MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pogromcy komarów

Rozmawiała Marietta Chojnacka
- Badacz nietoperzy pracuje także w nocy -  mówi Krzysztof Kasprzyk.
- Badacz nietoperzy pracuje także w nocy - mówi Krzysztof Kasprzyk. Marietta Chojnacka
Rozmowa z chiropterologiem, doktorem KRZYSZTOFEM KASPRZYKIEM, zoologiem z UMK w Toruniu

     - Od dziesięciu lat przyjeżdża pan ze studentami w Bory Tucholskie na obozy naukowe i obserwujecie nietoperze. W tym roku waszym "terenem łownym" jest Zaborski Park Krajobrazowy.
     - Wróciłem tu, bo pierwszy obóz też był w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Teraz znaleźliśmy nocki duże w budkach lęgowych w okolicach Klosnowa i w piwniczkach w Czartołomiu. Dzisiejszej nocy ważymy i mierzymy nietoperze żerujące w pałacowym parku w Czartołomiu.
     - Skąd zainteresowanie tymi zwierzętami? Czyżby ze względu na upodobanie do nocnego trybu życia?
     - Chiropterolog w terenie pracuje latem po zmierzchu, gdy nietoperze wyruszają na łowy, dlatego rozmawiamy krótko przed północą. W 87 roku znalazłem w Nadleśnictwie Zamrzenica pierwszego karlika większego. Wiedza o nietoperzach była wówczas uboga, a mnie jako naukowca zainteresowało, skąd się nagle o zmierzchu bierze tyle zwierząt, skoro za dnia ich nie ma. Wtedy było w Polsce trzech, czterech chiropterologów, od 90 roku obserwuję duże zainteresowanie tą wąską dziedziną. Są konferencje, prelekcje, wystawy także w Chojnicach.
     - Dlaczego szuka pan nietoperzy w Borach?
     - Mniej interesują mnie górskie nietoperze. Bory Tucholskie to było wyzwanie. Wiedzieliśmy, że jest ich tu dużo, ale dla nauki Bory były białą plamą. A jest ich tu sporo, bo z 21 gatunków żyjących w Polsce w Borach występuje aż 10. Najpospolitszy jest karlik większy, są i mroczki późne, mopki, nocki, gacki, ale i sztandarowy dla Borów borowiec wielki oraz borowiaczek.
     - Co jest w nich tak ciekawego?
     - Skryty tryb życia. Nietoperze żyją prawie wszędzie. Są wrażliwe na zmiany krajobrazu, architektury, chemizację upraw leśnych i rolnych. Co grozi ludziom, widać po populacji nietoperzy.
     - Te zwierzątka nie cieszą się sympatią. Krąży na ich temat mnóstwo strasznych opowieści, że podobno krew wysysają i wplątują się we włosy.
     - To przesądy i chiropterolodzy edukują głównie dzieci i młodzież, bo młodzi nie są tak podatni na przesądy i bardziej niż dorośli ufają temu, co widzą i doświadczają. Warto wiedzieć, że nietoperze w Borach są owadożerne, a więc bardzo pożyteczne. Karlik jest w stanie zjeść jednej nocy do dwóch tysięcy komarów. Nietoperze zjadają też pająki, muchy i ćmy.
     ---------
     Nietoperze są jedynymi ssakami, które mają zdolność aktywnego lotu. Zazwyczaj rodzi się tylko jedno młode, które żywi się mlekiem matki, dorosłe jedzą owady. Są niewielkie - ważą od 5 do 40 gramów. Używają echolokacji w orientacji przestrzennej, ale nie są ślepe. Żyją długo - do 30 lat i jak zapewnia dr Kasprzyk, długo pamiętają, co dobrego i złego im się przydarzyło. Wszystkie są pod ochroną.
     Zimą brak owadów, więc nietoperze korzystają z rezerw tłuszczowych. Wybierają chłodne piwnice czy strychy lub szpary w oknach i zapadają w wielki sen, czyli hibernują. Nie wolno ich budzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska