Hołd bezbronnym ofiarom wojny w Ukrainie na Starym Rynku w Bydgoszczy

We wtorkowy poranek, 12 lipca, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej, odbyła się ceremonia pogrzebowa dzieci zmarłych przed narodzeniem, w której uczestniczyło kilkanaście rodzin z Diecezji Bydgoskiej. Kuria o tej uroczystości powiadomiła w specjalnym nekrologu.
Ceremonię przygotowała Zieleń Miejska. Pogrzeb został poprzedzony mszą świętą w intencji rodzin, którą celebrowano w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy. Polskie prawo (świeckie i kościelne) od kilkunastu lat gwarantuje pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem bez względu na czas trwania ciąży. Rodzinie, po dopełnieniu formalności, należy się zasiłek pogrzebowy, a mamie urlop macierzyński.
To Cię może zainteresować
Od najbliższych dziecka zależy, czy zdecydują się na kameralną, prywatną ceremonię, czy lepiej będą czuć się w większej zbiorowości, tak, jak to miało miejsce 12 lipca w Bydgoszczy. W wielu miastach takie uroczystości są już regularnie powtarzane. Często obchodzi się je 15 października, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego (data ta jest oznacza umowny koniec ciąży, która rozpoczęłaby się około 1 stycznia).
W Bydgoszczy na miejsce spoczynku odprowadzono 13 urn, niektóre z nich były opisane imionami i nazwiskami dzieci, niektóre oznaczono jako "dziecko martwo urodzone". Trauma związana ze stratą oczekiwanego dziecka jest za każdym razem bardzo osobistą sprawą, każdy ma prawo do przeżywania jej zgodnie z własnymi odczuciami i poglądami, które należy uszanować.