Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pojazdy wojskowe na drogach całego kraju. Ruszyły wielkie ćwiczenia sojusznicze NATO

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.
Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Szymczak Krzysztof / zdjęcie ilustracyjne
Na polskich drogach, również w Kujawsko-Pomorskiem, można zauważyć więcej wojskowych pojazdów. Czasem są to cale kolumny. 12 lutego rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24.

W ich ramach NATO-owskich ćwiczeń (odbędzie się ich cała seria) Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ) informuje, że kluczowym elementem tego zadania będzie polskie ćwiczenie narodowe DRAGON-24 (DR-24) z udziałem sił zbrojnych innych państw, które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca.

To ćwiczenia o charakterze defensywnym, nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu – zapewnia dowództwo. Ćwiczenia potrwają do końca maja.

Z kolei Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podaje, że kolumny wojskowe będą się przemieszczać autostradami, drogami ekspresowymi i krajowymi we wszystkich województwach. Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Nietypowe znaki przy naszych drogach

W związku z tym dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie w ciągu wybranych dróg krajowych znakami wojskowej klasy obciążenia. Znaki te dedykowane są jedynie dla kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców cywilnych.

To też może Cię zainteresować

Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia MLC (Military Load Classification), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów. Jednak skala MLC różni się od tej stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce.

Trzeba zachować szczególną ostrożność

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach jest koordynowany w sposób jak najmniej utrudniający ruch na głównych drogach kraju. Kolumny są pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową, we współpracy z policją. Przegrupowania są skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

GDDKiA instruuje, że spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Kierowca powinien skupić się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów.

Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.

W razie potrzeby dzwoń na 19 111

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Serwis www.drogi.gddkia.gov.pl oraz numer 19 111 - to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Nie publikuj zdjęć!

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o ochronę danych, nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych.

„Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności” – przestrzega DGRSZ.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska