- W Inowrocławiu jest 17. To co się w nich znajdzie jest utylizowane - powiedziała radna Wiczewska i by podkreślić celowość zakupu takich pojemników, podała kilka cyfr.
W 2007 roku zebrano w Inowrocławiu 156 kilogramów przeterminowanych leków. W 2008 roku było to już 382 kilogramy.
- W tych czasach takie pojemniki są absolutnie niezbędne. Przeterminowane leki stwarzają duże zagrożenie, szczególnie jeśli znajdą się w rękach dzieci. Poza tym, to bardzo duże zagrożenie dla środowiska. Jeśli istnieje bezpieczny sposób utylizacji leków to dlaczego ich nie segregować? - przekonuje Włodzimierz Wełnowski.
Interpelacje radnych zostały w końcu urzeczywistnione. W gminie Barcin pojawiły się cztery pojemniki na przeterminowane leki.
Znajdują się one w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Barcinie, aptece Zenona Łuczaka, aptece "Chirofarm" oraz w aptece "Na wzgórzu" w Piechcinie.
Radna Alicja Wiczewska nie ukrywa swojego zadowolenia.
- Może dzięki temu zmieni się ludzka świadomość? Kiedyś wyrzucano leki do komunalnych kontenerów i uważano sprawę za zakończoną. Dzisiaj segreguje się prawie wszystko, także przeterminowane leki.
Umowa na utylizację lekarstw została podpisana z firmą "Natura" z Bydgoszczy. Leki odbierane będą minimum dwa razy w roku.
Niewykluczone, że pojemników pojawi się więcej.