Pomysły na taki pokój do ćwiczeń mogą być różne. Czasem powstaje on w piwnicy, czasem na tzw. użytkowym poddaszu. Niekiedy zaś adaptujemy na ten cel jedno z pomieszczeń w tzw. części mieszkalnej domu, rezygnując na przykład z jednej sypialni lub osobnej garderoby.
Wszystko w... naszych rękach
Urządzenie sali ćwiczeń zależy przede wszystkim od naszych preferencji i finansowych możliwości. Można przecież zainstalować specjalistyczny sprzęt kulturystyczny z Atlasem, ławeczkami, z miejscem do wyciskania sztangi. Komu nie zależy na pompowaniu mięśni i rzeźbieniu sylwetki, a jedynie na zachowaniu dobrej kondycji oraz ładnej sylwetki, może wykorzystać niewielkie hantle, drążek do podciągania lub rowerek stacjonarny nazywany też rehabilitacyjnym lub cykloergonometrem.
Funkcja rehabilitacyjna, nie tylko tego urządzenia, to kolejna przyczyna przemawiająca za przeznaczeniem osobnego pomieszczenia do pracy nad własnym ciałem. Pamiętajmy, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego pocimy się, a takie efekty zapachowe nie służą późniejszemu relaksowi np. w pokoju gościnnym.
Rowerowe szaleństwo
Skonstruowanie odpowiedniego sprzętu, jaki możemy dziś kupić w sklepach, to efekt wieloletnich badań nad anatomią, biomechaniką oraz teorią i praktyką treningu siłowego, i rehabilitacji. Współczesne urządzenia umożliwiają rozwijanie z dużą precyzją określonych grup mięśniowych i partii ciała.
Zacznijmy od najbardziej popularnego sprzętu - wspomnianego rowerka. Młodzi, zdrowi ludzie zapytają po co im coś, na czym nigdzie nie zajadą? Oczywiście, że znacznie większą frajdę daje jazda normalnym rowerem po pachnącym lesie. Każdy kto codziennie dba o kondycję, po prostu musi docenić zalety tego sprzętu. Przecież pogoda nie zawsze sprzyja wyprawom. Im człowiek jest starszy, tym bardziej docenia rower stacjonarny. Jest idealny dla osób z nadwagą, doskonale rozwija mięśnie nóg, wzmacnia serce, dotlenia mózg. W sklepach sportowych i hipermarketach znajdziemy szeroką ofertę takiego sprzętu. Zdecydowanie więcej informacji o ich przeznaczeniu i możliwościach uzyskamy w specjalistycznych sklepach sportowych. To ważne zwłaszcza dla osób uzupełniających we własnym zakresie podstawowe ćwiczenia rehabilitacyjne. W ofercie są rowery z komputerkiem podającym niezbędne informacje o prędkości jazdy, pokonanym dystansie, prędkości itp., rowery z pomiarem pulsu oraz rowery z siłownikami do pracy rąk.
Krok po kroku...
Coraz większą popularność, zwłaszcza w ćwiczeniach fittness zyskują steppery. Złośliwi mówią, że są to bajery dla snobów, bo przecież wystarczy pochodzić po schodach, a efekt będzie taki sam. Jednak panie, które chcą dotrzymać kroku wysportowanym koleżankom, ćwiczą na stepperach. Piękne nogi na to zasługują. Steppery mają regulację oporu, a niektóre nawet komputer. Mogą mieć rozmiary mini (oczywiście większe od obu stóp) lub całkiem spore. W sprzedaży są także steppery z kolumną - kierownicą ułatwiające utrzymanie równowagi.
Kompleksowa siłownia
Atlasy to popularna nazwa urządzeń przeznaczonych do kompleksowych ćwiczeń. Przypominają skomplikowaną machinę do torturowania. W siłowniach domowych możemy sobie sami zadawać męki dzięki miniatlasom.
Te wielofunkcyjne przyrządy nie są zbyt duże. Przykładowo typ JM ma wysokość 215 cm, szerokość 105 cm i długość 150 cm. Posiada przy tym wszystko, co niezbędne: wyciągi z góry i z dołu, dźwignie oraz tzw. motylki i modlitewniki. Niektóre wyposażone są dodatkowo w stojak do sztangi i ławkę skośną. W naszej niedużej sali gimnastycznej Atlas wystarczy praktycznie za każdy inny pojedynczy przyrząd do ćwiczeń. Może z wyjątkiem rowerka.
Wiosłujemy
Dla miłośników wioślarstwa proponujemy kupno ergonometru lub tzw. wioślarza z regulacją obciążenia i mikrokomputerowym licznikiem. Ergonometr to znacznie większy sprzęt używany przez profesjonalistów. Z kolei wioślarz nie zajmie dużo miejsca. Można go ukryć pod łóżkiem lub stołem.
Przyrządów do katowania można by wymienić jeszcze wiele. Ich nazwami jednak nie ma co zaprzątać sobie głowy. Wspomnijmy więc tylko o kilku. Na przykład: Power Rider, Torso Trainer czy Maxi Flex. I tak dobór sprzętu ustalić trzeba będzie z fachowcem w specjalistycznym sklepie.
Oczywiście, pamiętać trzeba, że nie musimy od razu sięgać po sprzęt z tzw. "najwyższej półki". Możemy sobie na przykład na początek kupić zwykły masażer i z nim doznawać rozkoszy masażu, który przygotuje nasze ciało do większego wysiłku. Dla tradycjonalistów pozostają sztangi, hantle i obciążniki. Można je dobrać na rękę męską, damską, na kostkę... Warto o tym pomyśleć przed meblowaniem naszego pokoju ćwiczeń. Nie chodzi przecież o to, żeby go stworzyć i umeblować. Ważne, żeby w nim bywać.
