https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzydowo. Świątynie bliskiego regionu - w pobliżu jeziora Bachotek

Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Bogumił Drogorób
Parafia położona jest na północno-wschodnim skraju dekanatu brodnickiego. Z jednej strony zakola Drwęcy, z drugiej ciąg jezior Zbiczno-Strażym-Bachotek. Najbliżej jest do Bachotka.

Miejscowość Pokrzydowo występowała w źródłach (1414 r.) jako Gottersfeld, (1535 r. ) jako Coprzidowo, Pokrzydowo. Nie znamy dokładnej daty jej powstania, miało to jednak miejsce prawdopodobnie w XIV w. W czasach krzyżackich była to wieś zakonna czynszowa, administracyjnie podległa pod komturstwo w Brodnicy.
Pierwsza wzmianka o pochodzeniu parafii pochodzi z XV w., nie wyklucza się jednak wcześniejszego, o 100 lat, istnienia, jako że w XIV w. biskup płocki przeniósł parafię z kasztelańskiego grodu nad Drwęcą do Pokrzydowa. Kościół nosił wezwania św. Wawrzyńca.
W czasie dynamicznego rozwoju reformacji na ziemi chełmińskiej kościół w Pokrzydowie był w rekach protestantów. Pod koniec XVI w. wrócił we władanie katolików. W czasie wojen polsko-szwedzkich uległ zniszczeniu.
Nowa świątynia została pobudowana z fundacji Wojciecha Pląskowskiego w 1773 r. Konsekrował ją dziekan brodnicki ks. Jan Januszewski. Obecny kościół neoromański, zbudowano w 1866 r.
Uwagę zwracają XVIII-wieczny konfesjonał i ławy, pochodzące z kościola reformatów w Brodnicy, rokokowy feretron z rzeźbą Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia, franitowa kropielnica, zapewne średniowieczna. dziś kościół jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najswiętszej Maryi Panny.
Parafia należy do diecezji toruńskiej.
Proboszczem parafii jest ks. Zenon Żmijewski.
Nabożeństwa w niedziele i święta o 8, 9.30 i 11, w dni powszednie o 17 zimą i 18 latem.
Biuor parafialne czyne po każdym nabożeństwie.
Tel. 56/498 57 20

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
oczy opadają
Osłabiają mnie teksty pa BD. tyle
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska