To NSZZ Policjantów przeprowadził ankietę. Wzięło w niej udział 40 procent wszystkich czynnych funkcjonariuszy - w województwie prawie dwa tysiące osób.
Pytania były trzy, w tym dwa najważniejsze. Okazało się, że tylko 88 funkcjonariuszy chce zmiany systemu emerytalnego dla policjantów.
Prawie 1800 było przeciw jakimkolwiek nowościom. Gdyby rząd i Sejm przeforsował zmiany, 1300 spośród pytanych o to policjantów wystąpiłoby ze służby! Wśród tak odpowiadających było pół tysiąca policjantów, którzy już teraz nabyli prawa emerytalne. 370 ankietowanych policjantów nie jest pewnych, co by zrobiło.
Jest zagrożenie
- Myślę, że komentarz jest zbędny, a dane szokujące. Jako stary policjant nie dopuszczam do siebie myśli o brakach kadrowych jakie mogą nastąpić. W ankiecie udział wzięło około 40 procent policjantów z całego województwa. Mam nadzieję, że ankieta uzmysłowi zagrożenia, jakie mogą wyniknąć przez nierozważne decyzje pana ministra Schetyny, który nie posiada żadnej wiedzy na temat policji - mówi Jarosław Hermański, przewodniczący NSZ Policjantów w województwie.
Pismo z wynikami ankiety zostało wysłane do m.in. do parlamentarzystów, wojewody i marszałka województwa.
Projekt goni projekt
Dyskusja o zmianach zasad przechodzenia na emerytury na razie do niczego nie prowadzi. - Reforma emerytur służb mundurowych jest konieczna, ale funkcjonariusze muszą mieć zagwarantowane tzw. prawa nabyte - uważa komendant główny policji gen. Andrzej Matejuk.
Matejuk, pytany czy policja jest przygotowana na ewentualne masowe odejścia funkcjonariuszy ze służby, mówi: - Nie zajmuję się spekulacjami, tylko mówię o faktach. W tej chwili nie ma takiego zagrożenia.
Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40 proc. podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75 proc.
Pierwotnie przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakładał, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat (wówczas otrzymywaliby 80 proc. wynagrodzenia).
To nie jedyny pomysł. Według nowych założeń funkcjonariusze będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby (dostaną wówczas 66 proc. średniego wynagrodzenia z ostatnich dwóch lub trzech lat służby). Ponadto nadal ma nie być wieku emerytalnego, a maksymalna emerytura wyniesie 85 proc. wynagrodzenia po 35 latach służby.