Zima, a wraz z nią coraz niższe temperatury to warunki atmosferyczne, które mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy samotnych. To właśnie oni mogą być najbardziej narażeni na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków.
Przeczytaj także: Uwaga! W nocy temperatura odczuwalna spadnie do minus 27 st. C
Warto wiedzieć jak zachować się, gdy zauważymy potrzebującego pomocy. Coraz częściej spotykamy bezdomnych szukających schronienia na dworcach, klatkach schodowych, w piwnicach i śmietnikach.
Bezdomni pomoc znajdą w schronisku, hostelu lub noclegowni. Niektóre takie placówki pomagają wyjść z bezdomności. Oferują pomoc w uzyskaniu prawa do pewnych świadczeń, wsparcia finansowego z różnych źródeł, porad prawnych, a także pomoc w nawiązaniu dobrych stosunków z najbliższymi lub w zdobyciu podstawowych umiejętności.
Zeszłej zimy w województwie kujawsko-pomorskim z powodu wychłodzenia organizmu zmarło siedem osób. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących.
Gdy zauważymy bezdomnego koczującego w naszym najbliższym otoczeniu należy powiadomić o tym ośrodek pomocy społecznej, policję lub straż miejską. Urzędnicy lub funkcjonariusze przekażą mu informacje o możliwości skorzystania z noclegowni i wskażą miejsca gdzie będzie mógł zjeść darmowy ciepły posiłek.
Czytaj e-wydanie »