- Mimo wysłanych i co ważne, odebranych, powtórnych wezwań, przed wojskową komisję lekarską nie stawiło się osiem osób - decyzję prezydenta argumentuje Rafał Cywiński, naczelnik wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. - Ich adresy otrzymała już policja.
Wyznaczono dwa terminy, w których funkcjonariusze pojawią się w domach 19-latków. Wizyty mundurowych mogą spodziewać się 17 lub 26 marca w godz. 8-13.
Lepiej się usprawiedliwić niż migać od obowiązku
Major Maciej Paszkowski, oficer prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Grudziądzu, informuje, że przed komisję lekarską na 192 wezwanych przyszło do tej pory 157 osób.
- Niektórzy przedstawiają usprawiedliwienia i wówczas nie ma problemu z przełożeniem terminu badania - zaznacza mjr Maciej Paszkowski.
Docelowo kwalifikacja wojskowa rocznika 1996 obejmie 526 grudziądzan. Potrwa do końca marca.
Natomiast poborowi z powiatu grudziądzkiego, a jest ich 286, przed wojskową komisją lekarską będą meldowali się od 1 do 17 kwietnia.
Zobacz także: Nowy szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego to płk Marek Ługiewicz [zdjęcia]
"Zaproszenia" do WKU otrzymują też panie
Do określenia kategorii przydatności do służby w wojsku wzywane są też kobiety. Głównie absolwentki uczelni medycznych. I tak "zaproszenia" wysłano do:
8 pań z Grudziądza,
4 kobiet z Chełmna,
8 świecianek.
Na liście nie ma ani jednej wąbrzeźnianki.
Mimo że sama służba wojskowa jest dobrowolna, to stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Wynika to z ustawy.
Za lekceważenie tej powinności grożą sankcje. Oprócz przymusowego doprowadzenia przez policję, które zastosował prezydent Grudziądza, można też na poborowego nałożyć grzywnę
Czytaj e-wydanie »