Akcja „Bezpieczna droga do szkoły z Polfinkiem”, czyli z policyjną maskotką, rozpoczęła się w naszym regionie jeszcze przed pierwszym dzwonkiem.
Mundurowi sprawdzali drogi dojazdowe do szkół i przedszkoli, ich oznakowanie, sprawność urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, jak sygnalizatory, progi zwalniające, barierki zabezpieczające chodniki. Po rozpoczęciu roku szkolnego już zajmują się profilaktyką i edukacją uczniów najmłodszych klas.
Mali uczniowie dostali nagrody za rozwiązanie "Krzyżówki z Polfinkiem" [zdjęcia]
Wszystko po to, aby ofiar wśród dzieci było jak najmniej. W tym roku (do końca sierpnia) w 86 wypadkach zginęło troje z nich, a 85 zostało rannych - wylicza podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy. W całym 2017 roku dzieci uczestniczyły w 121 wypadkach i zginęło ich sześcioro, zaś 125 trafiło pod opiekę lekarzy i pielęgniarek.
Oko na dzieci i kierowców
- W rejonie szkół prowadzimy wzmożone kontrole pojazdów dowożących dzieci. Kontrolujemy czy dzieci przewożone są w fotelikach lub w zapiętych pasach bezpieczeństwa - mówi kom. Joanna Jakubas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Dodaje, że mundurowi zwracają szczególną uwagę na tych kierowców i pieszych, którzy stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym. Z konsekwencjami muszą się liczyć ci kierowcy, którzy wyprzedzają w rejonach przejść dla pieszych i oczywiście znajdujący się pod wpływem alkoholu.
Joanna Jakubas przypomina rodzicom, że odprowadzając dzieci do szkoły, powinni pokazać im nie najkrótszą, a najbezpieczniejszą drogę.
„Agatki” już na zebrach
Drogi do szkoły, a zwłaszcza przejścia przez jezdnię, strzegą osoby przeszkolone przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku. Popularnie nazywa się je „Agatkami”.
Bezpieczna droga do szkoły. Apel policji
- W Bydgoszczy „Agatki” są na przejściach od pierwszego dnia roku szkolnego i zostaną do ostatniego - zapewnia Andrzej Jankowski, dyrektor Centrum Integracji Społecznej im. Jacka Kuronia, który zatrudnia pracowników dbających o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na zebrach. - W tym roku nowa „Agatka” pojawiła się na przejściu na ulicy Wojska Polskiego, naprzeciwko „Lidla”, gdzie ruch pojazdów jest bardzo duży. W pobliżu znajduje się Szkoła Podstawowa numer 56.
W Bydgoszczy jest 39 „Agatek”. Program „Bezpieczna droga” jest zadaniem własnym gminy i dlatego w całej Polsce realizują je podmioty należące do danego samorządu.
Coraz lepsze gimbusy
Własny program bezpieczeństwa ma Inspekcja Transportu Drogowego. Akcja „Gimbus” rozpoczęła się już 3 września.
Przewoźnicy zatrudnieni przez gminy do przewożenia uczniów i przedszkolaków autobusami sami mogę zgłosić je do kontroli technicznej. Wystarczy zatelefonować na numer Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy 52 323 83 49 lub wysłać maila: [email protected].
Na stronie internetowej WITD w Bydgoszczy www.witd.bydgoszcz.pl (w zakładce „Zaproszenie na kontrole techniczne w ramach akcji GIMBUS”) znajdują się adresy Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w całym regionie, które w porozumieniu z Inspekcją wykonują stosowne badania techniczne. Trzeba je jednak wykonać w podanych terminach.
- Przez kilka dni od rozpoczęcia roku szkolnego w całym regionie wykonaliśmy już blisko 100 kontroli gimbusów - informuje Krzysztof Nowak, naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. - Pierwszy etap sprawdzania stanu technicznego chcemy zakończyć do 14 września. Analiza kontroli z poprzednich lat wskazuje na znaczącą poprawę, co nas cieszy.
W minionym roku szkolnym wykonano 391 kontroli gimbusów, a 6 z nich otrzymało zakaz dalszej jazdy. Nałożono 8 mandatów. Żaden kierowca nie był nietrzeźwy.