O pijanych kierowcach zatrzymanych przez policjantów na terenie powiatu brodnickiego piszemy niemalże po każdym weekendzie. Zdarza się, że zatrzymani mają poniżej 1 promila, ale są i rekordziści, którzy wsiadają za kółko mając blisko 4 promile.
W listopadzie ub. roku 35-latek prowadził auto mając 3,8 prom. i w takim stanie spowodował kolizję przy ul. Sienkiewicza w Brodnicy. W 2013 roku policjanci zatrzymali 384 pijanych kierowców (aut, jednośladów). Z początkiem roku policjanci zwiększyli kontrole, organizują akcje "trzeźwy kierujący". Podczas jednej z nich zatrzymali kierowcę autobusu, który prowadził pojazd z 30 pasażerami mając 0,7 promila.
By skutecznie eliminować pijanych kierowców policjanci otrzymali dodatkowy sprzęt. Alkotesty oraz finansowe wsparcie na zakup samochodu terenowego dla policji przekazało pięć gmin z terenu powiatu brodnickiego: Brzozie, Osiek, Zbiczno, Bobrowo, Bartniczka.
- Komendant policji zwrócił się do nas z pismem z prośbą o wsparcie zakupu radiowozu terenowego - mówi Paweł Klonowski, wójt gm. Bobrowo. - Wiadomo, że na terenach wiejskich część dróg nie jest wyasfaltowanych, w okresach wiosennych i zimowych ciężko się nimi przemieszczać zwykłym autem osobowym. Wóz terenowy umożliwi dostęp do różnych zakątków m.in. na terenie gminy Bobrowo. Rada zgodziła się przeznaczyć na ten cel 15 tys. zł z naszego budżetu - dodaje.
Wójtowie przekazali w sumie 50 proc. wartości dofinansowania do zakupu nowego radiowozu terenowego dla jednostki.
Grudziądzanin miał dwa promile, chciał zdawać egzamin na prawo jazdy. Po raz dziesiąty!
Na spotkaniu z komendantem Mariuszem Lewandowskim wójtowie gmin przekazali też 5 nowych alkotestów.
- Urządzenie pomiarowe jest szybkim i prostym w obsłudze wskaźnikiem obecności alkoholu w wydychanym powietrzu - mówi Agnieszka Łukaszewska, rzecznik brodnickiej policki.
Wyróżnia się krótkim czasem oczekiwania na kolejny pomiar i daje możliwość pomiaru stężenia alkoholu w pomieszczeniach, co jest jego główną zaletą.
Na wyposażeniu brodnickiej jednostki są 22 tego typu urządzenia. Używane są do wstępnych kontroli kierowców, doskonale sprawdzają się w przypadkach konieczności wykonania badań dużej liczby osób, w krótkim czasie.
- Doposażenie policjantów w nowoczesny sprzęt to inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców gmin - zaznacza rzecznik. Alkotesty będą wykorzystywane przez policjantów pełniących służby na terenach gmin, które je zakupiły.
Czytaj e-wydanie »