Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Bydgoska będzie wnioskować o zgodę na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W piątek (14 lipca) na Politechnice Bydgoskiej odbyła się konferencja prasowa podczas, której podsumowano dotychczasowe działania związane z uruchomieniem studiów na kierunku lekarskim.
W piątek (14 lipca) na Politechnice Bydgoskiej odbyła się konferencja prasowa podczas, której podsumowano dotychczasowe działania związane z uruchomieniem studiów na kierunku lekarskim. Dariusz Bloch
Politechnika Bydgoska na przełomie lipca i sierpnia br. zamierza złożyć wniosek do ministra edukacji i nauki o wydanie zgody na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Bazę kliniczną stanowić ma także szpital wojskowy w Bydgoszczy, z którym podpisano już umowę.

W piątek (14 lipca) Senat PBŚ przyjął dwie ważne uchwały umożliwiające złożenie wniosku do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie studiów na kierunku lekarskim. Ponad 1000-stronicowa dokumentacja zawiera, m.in., charakterystykę i program studiów, opis warunków i sposobu realizacji kształcenia oraz wykaz wykładowców.

- Dokładnie 23 lutego br., czyli 140 dni temu Senat PBŚ podjął pierwszą uchwałę wyrażającą poparcie dla powstania w strukturze PBŚ Wydziału Medycznego. Przez te 20 tygodni wykonaliśmy ogrom pracy - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski, rektor Politechniki Bydgoskiej. - Wszystkie działania, które podjęliśmy sprawiły, że jesteśmy gotowi do złożenia wniosku akredytacyjnego. Ta dokumentacja, oczywiście, wymaga jeszcze weryfikacji, więc szacuję, że nastąpi to na przełomie lipca i sierpnia br.

Kadra dydaktyczna liczyć będzie prawie 150 osób

Już wiadomo, że kadra dydaktyczna liczyć będzie 147 nauczycieli akademickich, w tym 110 medyków. Wśród nich jest 8 profesorów, 12 doktorów habilitowanych, 91 doktorów oraz 36 lekarzy medycyny.

W ciągu ostatnich 20 tygodni na uczelni trwały także prace związane z pozyskaniem środków finansowych, opracowaniem koncepcji budowy prosektorium i centrum symulacji medycznych oraz zabezpieczeniem bazy klinicznej dla przyszłych studentów Wydziału Medycznego PBŚ.

- Dziękuję całemu zespołowi pracującemu tak intensywnie nad uruchomieniem kształcenia na kierunku lekarskim, na czele z prorektorem ds. rozwoju oraz prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich - mówi prof. dr hab. inż. Marek Adamski. - Tworząc Wydział Medyczny opieramy się przede wszystkim na doświadczonej kadrze medyków, co potwierdzają takie nazwiska profesorów, jak Marek Harat, Aleksander Araszkiewicz czy Katarzyna Pawlak-Osińska.

Uczelnia stawia też na dobre zaplecze kliniczne związane z różnymi dziedzinami medycyny, gwarantujące szeroki dostęp do infrastruktury medycznej, nowoczesnego sprzętu i aparatury badawczej oraz zróżnicowanych grup pacjentów.

Umowa o współpracy ze szpitalem wojskowym w Bydgoszczy podpisana

W ubiegłym tygodniu sfinalizowano umowę z 10. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką. W rozmowy z ministrem obrony narodowej zaangażował się minister Łukasz Schreiber, który od początku wspiera ten projekt. Podobnie, jak poseł Tomasz Latos.

- Naszą rolą od początku było wspieranie tego, co robi Politechnika Bydgoska, by marzenie o uruchomieniu medycyny na PBŚ się spełniło - podkreślał minister Łukasz Schreiber podczas konferencji prasowej (14 lipca), którą zorganizowano na uczelni. - To ważna inicjatywa dla całej Bydgoszczy i Fordonu. Udało się też podpisać umowę ze szpitalem wojskowym. Jestem za to wdzięczny ministrowi obrony narodowej. To sprawa niezwykle ważna, bo ta współpraca dopełnia bazę kliniczną, tak bardzo potrzebną. To największy szpital, z którym PBŚ będzie współpracować.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, podkreślał, że to wielki dzień dla PBŚ.

- To kolejny krok do uruchomienia Wydziału Lekarskiego. Decyzja Senatu PBŚ i wniosek akredytacyjny to wyjście na ostatnią prostą - mówił poseł Tomasz Latos. - Panie Rektorze, podziwiam tempo Państwa działań.

Docelowo, zgodnie z uchwałą intencyjną Rady Miasta Bydgoszczy, uczelni zostanie przekazany Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. Przypomnijmy, że PBŚ zawarła już umowy o współpracy łącznie z 11 szpitalami i placówkami medycznymi. Poza 10. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką, studenci będą uczyć się i praktykować: w Szpitalu MSWiA w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, Centrum Onkologii w Bydgoszczy czy Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu. Na liście placówek są także: Nowy Szpital w Świeciu, Szpital Eskulap w Osielsku oraz bydgoskie przychodnie Bajka, Leśna, IKAR i Vitamed.

- Ta lista nie jest zamknięta. Jesteśmy w przededniu podpisania stosownego porozumienia z Wojewódzkim Szpitalem Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy - mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju i zarazem koordynator prac związanych z organizacją Wydziału Medycznego na PBŚ.

W grudniu 2023 roku Politechnika Bydgoska planuje powołanie w strukturach uczelni Wydziału Medycznego. Zgodnie z założeniami, kształcenie na kierunku lekarskim ma rozpocząć się w październiku 2024 roku. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.

Zobacz wideo: Apel o oddawanie krwi

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Politechnika Bydgoska będzie wnioskować o zgodę na uruchomienie studiów na kierunku lekarskim - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska