https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polpak jest pierwszy w naszym parku

Tekst i fot. Maryla Rzeszut
STEFAN MEDEŃSKI, prezes Polpaku: - Polska  importuje 70 proc. papieru, który inne kraje  produkują z naszej makulatury! Polpak chce  zająć się wytwarzaniem papieru z makulatury, a  wybraliśmy Grudziądz, bo tu od razu  zapewniono nam dostawę energii i ciepła,  abyśmy nie budowali własnej kotłowni. I sprawy  ruszyły "z kopyta"!
STEFAN MEDEŃSKI, prezes Polpaku: - Polska importuje 70 proc. papieru, który inne kraje produkują z naszej makulatury! Polpak chce zająć się wytwarzaniem papieru z makulatury, a wybraliśmy Grudziądz, bo tu od razu zapewniono nam dostawę energii i ciepła, abyśmy nie budowali własnej kotłowni. I sprawy ruszyły "z kopyta"!
Sprowadzona z Francji maszyna do produkcji papieru z makulatury będzie podstawowym wyposażeniem nowej fabryki.

Powstaje ona przy ul. Parkowej 56. Mieszkańcy osiedla mogą być spokojni: nie będzie emitować szkodliwych substancji, ani przykrych zapachów. Tak zapewnia szefostwo Polpaku.

Jak będzie się w Grudziądzu produkować papier z makulatury, wyjaśniał w grudziądzkim Ratuszu prezes Polpaku Stefan Medeński ze swoją ekipą.

"Pilotujący" budowę w Grudziądzu Zbigniew Mazurek tłumaczył: - Przystosowujemy obiekty po fabryce domów do naszych potrzeb. Wybudujemy składowisko surowca oraz halę, w której zainstalujemy linię makulaturową. Będzie też hala z maszyną papierniczą i magazyn na produkty gotowe. Część biurowca zajmą pomieszczenia socjalne dla pracowników. Już 17 kwietnia w Grudziądzu przesłuchaliśmy pierwszych kandydatów do pracy w nowym zakładzie. Wybraliśmy sześciu do natychmiastowego zatrudnienia w firmie. Na początek przyjmiemy około 80 osób.

Zapewnił, że technologia, jaką zastosuje Polpak do produkcji papieru w niczym nie przypomina świeckiej "celulozy", z którą kojarzy się niesłusznie Polpak. - Nie będzie u nas obróbki drewna - zaznacza Zbigniew Mazurek - a właśnie gotowanie drewna w ługu i gazy złogowe daje ten okropny zapach. Papier produkować będziemy z tzw. makulatury mocnej, czyli głównie z pudeł z tektury falistej. Potrzebujemy do tego głównie wody, energii i pary. To czysta produkcja. Niczego nie emitujemy!

- Ale jakiś komin będzie? - sprawdzał radny Eugeniusz Piasecki, kierownik osiedla Lotnisko. - Nie będzie - zapewnił prezes Medeński - a mechaniczne oczyszczanie ścieków stosujemy sami i spełnimy wszystkie wymogi grudziądzkiej oczyszczalni. To, co może przedostać się do powietrza w wypadku jakiejś awarii - to para wodna!

Zbigniew Mazurek w końcu argumentował: - Środowisko nie ucierpi. Przecież ja tam chcę kupić działkę! _A Joanna Błażyńska, szefowa Grudziądzkiego Parku Przemysłowego zwróciła uwagę: - _Nie zapominajmy, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest to dzielnica przemysłowa. Mamy tu budować fabryki!

Tu wystąpił Zdzisław Lemparty z prezydium Okręgowego Zarządu Państwowego Związku Działkowców: - Uprawiamy od lat swoje ogródki i nie chcemy mieć ze strony przemysłu zagrożenia. Jeśli przyjdą na nasze miejsce wielkie inwestycje, oczekujemy odpowiedniego odszkodowania.

Znów uspokajał prezes Medeński: - Zobaczycie, nie będziemy sobie przeszkadzać. Nie chcę odgradzać zakładu od otoczenia murem, bo to nie obóz. Ale zapewniam, że wszystko zrobimy dobrze.

Cieszą się natomiast prezesi OPEC-u (dostawca energii elektrycznej i cieplnej) oraz Wodociągów (dostawca aż 3 do 5 tys m. sześciennych wody na dobę). Polpak stanie się największym odbiorcą OPEC-u, przed Spółdzielnią Mieszkaniową.

Polpak zajął przy ul. Parkowej teren o powierzchni 13 ha. Docelowo chce zatrudnić w Grudziądzu nawet 300 pracowników, jeśli rozbuduje się tak, jak zamierza. - Być może Grudziądz będzie naszym centrum - zapowiada Stefan Medeński - produkcję papieru rozpoczniemy w grudniu tego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska