Polski Ład - PiS zaprezentował propozycje reform [relacja]

Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Michał Sierek
Michał Sierek
Sobota 15 maja, godzina 10:00 - to data i godzina prezentacji założeń Nowego Ładu, który przynajmniej na poziomie nazwy przeistoczył się w Polski Ład. Archiwum Polska Press
W sobotę, 15 maja odbyła się prezentacja założeń Nowego Ładu, który przynajmniej na poziomie nazwy przeistoczył się w Polski Ład. Zapowiedziano duże zmiany w podatkach i emeryturach. Rząd planuje inwestycje w rozwój obszarów wiejskich oraz infrastruktury drogowej. Zapowiedziano też nowe formy wsparcia dla młodych rodzin oraz zwiększenie nakładów na służbę zdrowia. Poniżej relacja z dzisiejszej konferencji.

Polski Ład - zapis transmisji na żywo

(zdjęcia organizatora)

NA SKRÓTY: Polski Ład - najważniejsze propozycje sprawdzisz w poniższej galerii

Polski Ład - to chce wprowadzić PiS. Ważne założenia - emery...

Nowy Polski Ład - relacja

Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja podczas której są prezentowane założenia Polskiego Ładu. Konferencja PiS zaczęła się od odegrania hymnu.

Na scenę jako pierwszy wyszedł prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. Zaprezentował wstęp do omówienia programu Polski Ład.

Bez dogaszenia pandemii, jeśli będzie ona wybuchać, to wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu. Wierzymy w siłę polskiego państwa w jego sprawność i rozsądek Polaków, dlatego przedstawiamy Polski Ład - Jarosław Kaczyński

- Polacy są głęboko przekonani, że należy im się taki poziom życia jak w krajach na zachód, a po części na południe od naszych granic. I my chcemy te słuszne aspiracje zaspokoić. W tej chwili jest na to szansa - stwierdził Jarosław Kaczyński.

Polski Ład ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet coś trudniejszego - polskie marzenia - Jarosław Kaczyński

Prezes PiS krótko zaprezentował poszczególne punkty Polskiego Ładu.
Na początek służba zdrowia. - W 2027 roku chcemy osiągnąć 7 proc. PKB nakładów na służbę zdrowia - stwierdził. - Musimy mieć więcej lekarzy, musimy ich kształcić i ściągać z zewnątrz. To samo dotyczy pielęgniarek i innych pracowników medycznych.

Prezes PiS mówił również o nowych instytucjach, które pomogą w rozwoju i modernizacji szpitali. Jarosław Kaczyński zapowiada też większą koordynację leczenia onkologicznego i kardiologicznego.

Kolejny punkt - to praca i płaca.
- Likwidujemy niesprawiedliwy degresywny system podatkowy, podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych. To 65 proc. emerytur i najniższa płaca bez podatku - stwierdził prezes PiS. Zapowiada też uregulowanie pracy zdalnej oraz likwidację umów śmieciowych. Drugi próg podatkowy wzrośnie z 85. do 120 tysięcy złotych.

Prezes Kaczyński przeszedł do kwestii mieszkań i domów. Obiecał wprowadzenie zasad, które ułatwią uzyskiwanie kredytów przez młode osoby. Będzie też konkretna pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych - uzależniona od liczby posiadanych dzieci.

Jarosław Kaczyński zapowiada też ustawę o gospodarstwie rolnym, która m.in. ma ułatwić kwestie związane z przekazywaniem gospodarstw rolnych. - Uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury i biurokrację, jakie są związane z prowadzeniem produkcji rolnej. Zrobimy to w dużej mierze przez cyfryzację - stwierdził prezes PiS.

Zapowiedziane zostało również usprawnienie połączeń kolejowych i autobusowych na polskich wsiach. Prezes PiS obiecuje również ułatwienie dostępu do sieci gazowej oraz rozwój sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na wsiach.

Kolejny punkt: Kultura i oświata.
- Powstanie ustawa, która będzie zapewniała status artysty zawodowego dziesiątkom tysięcy artystów - zapowiedział Jarosław Kaczyński. - Chcemy, by zmieniła się społeczna pozycja tych ludzi, chcemy ich wesprzeć.

Kaczyński zapowiada też rozbudowę polskich muzeów oraz odbudowę zabytków - m.in. Pałacu Saskiego. - Będziemy wprowadzali w szkołach naukę historii dwoma nurtami - historię powszechną i historię polski. Dla każdego z nurtów będą przeznaczone 2-3, może nawet więcej godzin zajęć w ciągu tygodnia.

Wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego trwało około 30 minut..

Premier Mateusz Morawiecki o założeniach Polskiego Ładu

Jako drugi przemawiał premier Mateusz Morawiecki. - Świat po COVID-19 wygląda jak poprzewracany. Polska coraz lepiej odnajduje się w tym globalnym świecie - stwierdził premier. - Polska ma najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. Stworzyliśmy nowe miejsca pracy także w czasie pandemii.

Nowy Ład to propozycja bardziej sprawiedliwych rozwiązań, ale też takich, które przyniosą impuls do rozwoju

Premier Morawiecki przedstawił pięć filarów Polskiego Ładu:

 1. Służba zdrowia
 2. Bardziej sprawiedliwy system podatkowy
 3. Emerytura do 2500 złotych bez podatku
 4. Program mieszkaniowy
 5. Wielki program inwestycyjny

1. Służba zdrowia.

W ciągu 6 lat podniesione zostaną wydatki na zdrowie do poziomu 7 procent PKB (już w 2023 roku - osiągniecie pułapu 6 procent).

Zapowiedziano też:

 • modernizację szpitali i przychodni
 • zlikwidowanie limitów do specjalistów
 • usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej

2. Sprawiedliwy system podatkowy:

Idziemy dalej z rewolucją podatkową - zapowiedział premier Morawiecki. Co się zmieni?

 • Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych
 • Podniesiony II próg podatkowy - 120 tysięcy złotych (z obecnych 85 tysięcy złotych)
 • Zerowy podatek przy płacy minimalnej (1650 złotych netto zostanie w portfelu takiej osoby)

- To program budowy klasy średniej - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Będzie nowe wsparcie dla rodzin.
- Pierwsze trzy lata to taki okres, w którym rodzice potrzebują jak najwięcej wsparcia. Dodajemy kolejny komponent w naszej polityce - to 12 tysięcy złotych dla każdej rodziny na 2., 3. i kolejne dzieci do wykorzystania między 12. a 36. miesiącem życia dziecka - mówił Morawiecki.

3. Emerytura do 2500 złotych bez podatku

Emerytury do 2500 złotych brutto będą zwolnione z podatku. - To poprawi los polskich emerytów - stwierdził premier. Dodał, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, a zdecydują się pracować, będą zwolnione z podatku. - To zachęta dla tych co mogą i chcą pracować - praca bez podatku dla emerytów.

Chcemy, żeby ci emeryci, którzy czują się na siłach, mogli pracować bez płacenia podatku. Jeżeli nie będą pobierać emerytury, to będą mogli pracować bez podatku. Dzięki temu będą mogli budować sobie zasadniczo wyższy kapitał emerytalny. To oznacza, że po kilku latach emerytura będzie znacznie wyższa - w niektórych przypadkach wręcz podwojona niż hipotetycznie byłaby, gdyby ją pobierali od pierwszego roku. To zachęta dla tych, którzy mogą i chcą pracować - mówił premier Morawiecki.

4. Program mieszkaniowy

Bez zezwolenia - tylko na zawiadomienie - będzie można budować domy do 70 metrów kwadratowych w podstawie. Warunek - musi być wszystko zgodne z miejscowym planem zagospodarowania. - W tych miejscach, gdzie gminy zwlekają z uchwaleniem planu zagospodarowania, chcemy wprowadzić zachętę, by taki plan uchwalić.

Będą ułatwienia w zaciąganiu kredytów mieszkaniowych. Państwo zagwarantuje wkład własny do wysokości 40 proc. (do wysokości 100 tysięcy złotych).

Będzie możliwość częściowego umorzenia kredytu - dla rodzin, które będą posiadały większą liczbę dzieci.

- Celem programu jest budowa jak największej liczby mieszkań, by wypracować presję cenową w dół na rynku nieruchomości - stwierdził premier Morawiecki.

Głód mieszkań, który jest podstawową bolączką Polaków, będzie zaspokojony

5. Wielki program inwestycyjny

Premier zapowiada fundusz inwestycji w wysokości dziesiątek miliardów rocznie.

 • Obszar 1: Zdecydowana rozbudowa infrastruktury. Do 2031 roku zakończenie planowanej budowy dróg ekspresowych i autostrad. Przebudowa dróg krajowych, linii kolejowych, chodników, dróg rowerowych.
 • Obszar 2: Inwestycje w transport i logistykę. Inwestycje w transport niskoemisyjny.
 • Obszar 3: Budowa/modernizacja boisk, świetlic, ośrodków kultury, edukacji, szkół i instytucji państwowych - by lepiej służyły obywatelom.
 • Obszar 4: Polska prawdziwie cyfrowa - każda gmina dostanie wsparcie w położeniu sieci szerokopasmowej. - Doprowadzimy taką sieć do miliona domów, które są teraz jej pozbawione - zapowiada premier Morawiecki.
 • Obszar 5: Inwestycje w polskie domy - zwłaszcza w gminach wiejskich. Inwestycje w infrastrukturę wodnokanalizacyjną i gazową. Finansowanie czystej energii (m.in. panele słoneczne).
 • Obszar 6: Ciepłownictwo i czysta energia dla polskich miast i przemysłu. Utworzenie specjalnego funduszu na budowę 120 ciepłowni w mniejszych i większych miastach. - Energia cieplna ma być tańsza i "czystsza" - zapowiada premier Morawiecki.

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
15 maja, 11:29, Gość:

Brawo! Jeszcze Polska nie zginęła! :) choć wielu złodziejom, oszustom, nienawistnikom, faszystom i stalinowcom to się niePOdoba

niepoPISałeś się PISuarowy PISdzielcu...

G
Gość

Brawo! Jeszcze Polska nie zginęła! :) choć wielu złodziejom, oszustom, nienawistnikom, faszystom i stalinowcom to się niePOdoba

O
Obrońca niedocenianych

Przepraszam ale lekarze, pielęgniarki , położne, dietetycy i ratownicy nie są służbą. Od 22 lat po reformie z 1999 ten termin nie funkcjonuje. Teraz mówi się ochrona zdrowia lub ewentualnie opieka zdrowotna.

Dodaj ogłoszenie