Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe w 2024 roku - co dalej? Ich los jest niepewny. To może być w zamian!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Banki podały, że koszt wakacji kredytowych wyniósł, łącznie w 2022 i 2023 roku, około 15 mld zł.
Banki podały, że koszt wakacji kredytowych wyniósł, łącznie w 2022 i 2023 roku, około 15 mld zł. Karolina Misztal
Utknęły prace nad nowymi założeniami dotyczącymi wakacji kredytowych. Miały zostać, ale tylko dla najbardziej potrzebujących klientów, jednak na razie ich przyszłość jest niepewna. Czytajcie, co warto teraz wiedzieć o wakacjach kredytowych.

Spis treści

W tym tygodniu Rada Ministrów miała zająć się wakacjami kredytowymi, ale się nie zajęła, bo "są ważniejsze sprawy".

Cytowany przez PAP Andrzej Domański, minister finansów, został zapytany w Programie 1 Polskiego Radia o to, dlaczego rząd nie przyjął tego projektu.

"Wakacje kredytowe są bardzo drogie"

Na Radzie Ministrów m.in. mieliśmy bardzo długą dyskusję na temat sytuacji w sektorze rolnym. Jeżeli chodzi o wakacje kredytowe, zostałem poproszony o przedstawienie dodatkowych informacji - stwierdził szef resortu finansów. Tłumaczył, że intencją jest "zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych. W szczególności mam tutaj na myśli te osoby, które mają problemy ze spłatą kredytów w związku z tym, że stopy procentowe tak szybko w Polsce wzrosły. Wkrótce wrócimy z projektem".

Wakacje kredytowe - projekt utknął w Sejmie

Nowe założenia mają być zaprezentowane wiosną. Jednak, jak podkreślił Domański "mówimy o potencjalnym uatrakcyjnieniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jeśli chodzi o same tzw. wakacje kredytowe, trwa analiza scenariuszy".

Według projektu, który utknął w Sejmie, w 2024 r. kredytobiorcy, których rata przekracza 35 proc. dochodu, mieli móc zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał.

Los wakacji kredytowych stał się niepewny, co wpisuje się w narrację banków, które skarżą się na wysokie koszty programu poprzedniego rządu. Według danych ZBP, zaprezentowanych na niedawnej konferencji prasowej, koszty wakacji kredytowych za 2022-2023 roku wyniosły łącznie około 15 mld zł, w tym 12,9 mld zł dotyczyło 2022 roku, a 2,1 mld zł 2023 roku.

- To Fundusz Wsparcia Kredytobiorców był i jest jedynym, systemowym rozwiązaniem dla osób, które naprawdę mają problemy ze spłatą rat hipotecznych, ale i w tym przypadku planowane są zmiany, by był bardziej dostępny dla klientów - mówił na tej konferencji Tadeusz Białek, prezes ZBP.

Związek stoi na stanowisku, że pomoc finansowa tylko w sytuacjach, gdy ktoś wpadł w kłopoty, pozwoli bankom np. podnieść oprocentowanie lokat, ponieważ dziś klienci nie chcą ich zakładać.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zmiany

Rząd proponuje zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Planowane jest obniżenie wskaźnika RdD, czyli stosunku raty kredytu do dochodu, uprawniającego do skorzystania z FWK - z obecnych 50 do 40 procent.

  • To ma być również podwyższenie wysokości dochodu pomniejszonego o koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, która będzie uprawniała do wsparcia z Funduszu - z aktualnego 1320 zł do 1650 zł na osobę w gospodarstwie domowym oraz z 1552 zł do 1940 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego.
  • Ponadto miesięczne wsparcie ma być zwiększone z 2000 do 3000 tys. zł i wydłużone z 36 do 40 miesięcy.
  • Okres spłaty kwoty udzielonej pomocy ma trwać dłużej - 200 miesięcy zastąpić dzisiejsze 144, zaś suma możliwego umorzenia wzrosnąć z 22 000 zł do 39 000 zł.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska