Polski Prąd i Gaz traci koncesję na obrót energią elektryczną. Na razie nieprawomocnie

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Prezes URE ustalił, że Polski Prąd i Gaz wprowadzał odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w błąd, m.in. co do rzeczywistego celu wizyty przedstawiciela handlowego u odbiorcy, nazwy sprzedawcy, czy warunków dostarczania im energii
Prezes URE ustalił, że Polski Prąd i Gaz wprowadzał odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w błąd, m.in. co do rzeczywistego celu wizyty przedstawiciela handlowego u odbiorcy, nazwy sprzedawcy, czy warunków dostarczania im energii Fot. Marek Weckwerth
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) cofnął przedsiębiorcy Polski Prąd i Gaz koncesję na obrót energią elektryczną. URE przypomina odbiorcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w kontaktach z przedstawicielami spółek energetycznych, którzy oferują atrakcyjne warunki sprzedaży energii i zachęcają do zmiany sprzedawcy.

Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy

Rolą URE jest nadzór nad rynkami oraz dbałość o przestrzeganie przez przedsiębiorców warunków udzielonej koncesji. Działania Urzędu mają chronić interesy odbiorców jako słabszej strony w relacjach z profesjonalnymi uczestnikami rynku.

Prezes URE ustalił, że Polski Prąd i Gaz wprowadzał odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w błąd, m.in. co do rzeczywistego celu wizyty przedstawiciela handlowego u odbiorcy, nazwy sprzedawcy, czy warunków dostarczania im energii. W postępowaniu ustalono również, że przedsiębiorca ten nie udzielał odbiorcom rzetelnych oraz wyczerpujących informacji dotyczących ich uprawnień i obowiązków. Praktyki te naruszały warunki udzielonej spółce koncesji i stanowiły podstawę do jej cofnięcia.

Decyzja nie jest prawomocna

Zgodnie z ustawą – Prawo energetyczne, prezes URE cofa koncesję w przypadku, gdy przedsiębiorca rażąco narusza warunki określone w udzielonej mu koncesji lub inne (określone przepisami) warunki wykonywania koncesjonowanej działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę zakwestionowane praktyki koncesjonariusza, wydano decyzję cofającą przedsiębiorstwu koncesję na sprzedaż energii elektrycznej.

To też może Cię zainteresować

Polski Prąd i Gaz odwołał się od decyzji Regulatora, w związku z tym nie jest ona prawomocna.

W listopadzie 2020 roku, Regulator z analogicznych powodów cofnął temu samemu przedsiębiorcy koncesję na sprzedaż gazu.

Warto wiedzieć:

· Prezes URE, podejmując działania chroniące interes odbiorców, informował wcześniej o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia temu przedsiębiorcy koncesji na obrót energią elektryczną oraz zalecał odbiorcom zachowanie szczególnej ostrożności w sytuacji składania im przez przedstawicieli tego przedsiębiorstwa propozycji zawarcia umów sprzedaży energii elektrycznej.

· URE systematycznie monitoruje rynek i ostrzega konsumentów m.in. podając informacje o przedsiębiorcach, wobec których toczą się postępowania o odebranie koncesji. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 2 pkt 21d ustawy – Prawo energetyczne, do zadań prezesa URE należy podejmowanie działań informacyjnych mających na celu ochronę uzasadnionych interesów odbiorców paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym, w szczególności publikowanie na stronie internetowej URE informacji dotyczących powtarzających się lub istotnych problemów prowadzących do sporów między przedsiębiorstwami energetycznymi a odbiorcami paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła w gospodarstwie domowym, a także o przedsiębiorstwach energetycznych, na które zostały złożone uzasadnione skargi tych odbiorców dotyczące tych problemów.

· Na stronie internetowej www.ure.gov.pl w zakładce Konsument znajdują się przydatne informacje dla odbiorców energii elektrycznej i gazu w gospodarstwach domowych - wśród nich Zbiór praw konsumenta oraz Ostrzeżenia konsumenckie.

· Wykaz przedsiębiorstw energetycznych, którym w okresie ostatnich 3 lat cofnięta została koncesja, wraz z podaniem podstawy i daty wydania takiej decyzji, dostępny jest na stronie: https://rejestry.ure.gov.pl

To też może Cię zainteresować

Polski Prąd i Gaz to niezależny sprzedawca, który świadczy usługi sprzedaży pądu i gazu na polskim rynku. Na rynku energii koncentrował się na pozyskiwaniu klientów z grupy gospodarstw domowych (grupy G) i pod koniec 2020 roku posiadał ok. 16 tys. odbiorców.

Spółka może działać

Prezes URE cofnął przedsiębiorcy koncesję na sprzedaż gazu ziemnego w październiku 2020 roku, a na sprzedaż energii elektrycznej w listopadzie 2020 roku. Jednak obie decyzje nie są prawomocne, zatem do czasu ich uprawomocnienia spółka może prowadzić działalność regulowaną.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie