Do tej pory służby weterynaryjne potwierdziły 1799 przypadków ASF u dzików i 180 ognisk u świń. Nowe, zaostrzone zasady bioasekuracji obowiązują od końca lutego. W zwalczanie wirusa zaangażowani są myśliwi, których zadaniem jest redukcja pogłowia dzików. Zastrzelone zwierzęta trzeba gdzieś bezpiecznie magazynować do chwili uzyskania wyników badań z inspektoratów weterynarii.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał informację o dofinansowaniu w wysokości prawie 5 mln zł, jakie otrzyma Polski Związek Łowiecki. Pieniądze mają być przeznaczone na zakup 203 chłodni do przechowywania tusz dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Zobacz też: Chcesz (nadal) uprawiać tytoń? Musisz zgłosić się do rejestru producentów tego surowca [termin 2018]
"Przedsięwzięcie pn. „Ograniczanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF” zostało sfinansowane z Programu priorytetowego 2.1. Racjonalna gospodarka odpadami, część 1) Selektywne zbieranie i zapobieganie powstawaniu odpadów kwotą 4 993 800,00 zł. Jego zakończenie przewidywane jest na 31 sierpnia 2018 r. Działanie NFOŚiGW wpisuje się w politykę rządu, w tym zwłaszcza Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa, zakładającą intensywne i wielokierunkowe działania na rzecz oddalenia groźby epidemii ASF w Polsce", podaje NFOŚiGW.
Myśliwi mają przechowywać w chłodniach tusze dzików pozyskanych w strefach występowania ognisk wirusa ASF. Chłodnie posłużą do implementacji ich na terenie 4 województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego, a także w miejscach ewentualnego wystąpienia nowych ognisk ASF. Chłodnie zostaną przekazane w użyczenie poszczególnym kołom łowieckim.
Skoro chłodnie mają być dopiero zakupione, jak obecnie przechowywane są tusze dzików? Teraz wszystkie dziki pozyskane w strefach objętych ASF – bez względu na ich stan epidemiologiczny – trafiają do utylizacji. Po wprowadzeniu do działań chłodni, dziki, u których wyniki nie wykażą wirusa, zostaną przekazane do przetwórstwa i konsumpcji.
Źródło: informacja prasowa NFOŚiGW
wideo: x-news/TVN24