Zobacz wideo: Państwowa ziemia rolna - ile jej jest?
Nie ma się co dziwić, że drzewo rosnące nad Mare Polonorum, czyli Morzem Polaków, nosi imię nawiązujące do miejscowych legend. A brzmi ono Popiel.
Różnie datuje się wiek drzewa. Niektórzy twierdzą, że wiąz ma nawet 400 lat. Oficjalne wydawnictwa dotyczące pomnikowych okazów przyrody podają, że ma ono ponad 300 lat. Wiąz szypułkowy z płw. Potrzymiech ma 15 metrów wysokości, a obwód jego pnia wynosi 6,5 metra.
Drzewo jest masywne, o wygiętym pniu i szerokiej koronie, którą tworzą gałęzie wyrastające już na niewielkiej wysokości. Mimo że w pniu widoczne są ubytki drewna, to pomnikowy wiąz jest w dobrej formie. Osoby, które miały okazję podziwiać Popiela, zwracają uwagę, że szczególnie pięknie prezentuje się on latem, gdy samotnie stoi pośród falujących na wietrze łanów zbóż.
Opisując wiąz szypułkowy z płw. Potrzymiech, Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, zwrócił uwagę, że drzewo musiało wykiełkować w czasach Jana III Sobieskiego, kiedy to Rzeczpospolita święciła swoje ostatnie wielkie triumfy.
Dyrektor przypomina też, że wiązy cieszyły się zainteresowaniem rybaków. Drewno tych drzew - ciężkie, twarde i wodoodporne - nadawało się do budowy łodzi. Rybaków nad Gopłem raczej nie brakowało. Można więc powiedzieć, że Popiel miał szczęście unikając topora drwali.
Wiąz z płw. Potrzymiech jest drugim pod względem wieku drzewem tego gatunku w Polsce. Starszy od Popiela jest wiąz Wiedźmin, rosnący w Komorowie, na terenie woj. lubuskiego. Obwód pnia tego drzewa wynosi ponad 9 metrów. Wiedźmin, poprzez swój wiek i rozmiary, jest najstarszym i największym wiązem nie tylko w Polsce, ale i w Europie.
Tereny nadgoplańskie obfitują w wiele legend. Ta najbardziej znana opowiada o okrutnym księciu Popielu. Jest też i ta o Piaście Kołodzieju i jego synu Ziemowicie, a także o białej damie i o pięciometrowym szczupaka. Szkoda, że rosnący pomiędzy Ostrówkiem a Potrzymiechem Siemiońskim wiąz szypułkowy Popiel jest niemym świadkiem tego, co przez ostatnie ponad 300 lat działo się w tej części Nadgopla. Pewnie miałby nam dużo do powiedzenia.
- Oświadczenia majątkowe radnych. Kto zarobił najwięcej, a kto najmniej?
- TOP 15 najpiękniejszych plaż i jezior w Kujawsko-Pomorskiem. Zobaczcie zdjęcia
- Inowrocławianie uchwyceni przez Google Street View. Wkrótce nowe zdjęcia!
- Tak się wypoczywa na plaży w Janikowie. Zobaczcie zdjęcia
- Najsympatyczniejsze mamy z dziećmi w powiecie. Ostateczne wyniki i zdjęcia
- Tak wygląda otwarta właśnie droga wojewódzka nr 255 w Pakości. Zdjęcia i wideo
