MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć pomnik przyrody? Lista zakazów jest długa. O pomocy ani słowa

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Decyzja o ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody zależy od prawa miejscowego. Gminy opierają się na ustawie o ochronie przyrody. Podaje ona katalog zakazów, z którego władze gminy mogą korzystać.
Decyzja o ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody zależy od prawa miejscowego. Gminy opierają się na ustawie o ochronie przyrody. Podaje ona katalog zakazów, z którego władze gminy mogą korzystać. Pixabay
Jakie są obowiązki i przywileje właściciela pomnika przyrody? O tym każda gmina decyduje z osobna. Uchwały podjęte w tej sprawie w naszym regionie mówią o zakazach, ale nie zawierają informacji o pomocy w utrzymaniu drzewa. W województwie kujawsko-pomorskim mamy 2022 drzewa objęte ochroną z urzędu.

Czytelnicy „Pomorskiej”, którzy mają na swoich terenach wartościowe drzewa, pytają o możliwość nadania im statusu pomnika przyrody. Wyjaśnialiśmy na naszych łamach, jakie parametry musi mieć obiekt objęty ochroną pomnikową. Dziś pytamy, czy właściciel takiego drzewa może liczyć na pomoc w jego utrzymaniu i jakie ciążą na nim obowiązki?
Anna Gondek rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wyjaśnia, że – podobnie jak decyzja o ustanowieniu drzewa pomnikiem przyrody – zależy to od prawa miejscowego.

- Ustawa o ochronie przyrody wymienia katalog, z którego władze gminy mogą korzystać – uzupełnia Anna Gondek. - Zabrania się m. in. niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu, wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, niszczenia nor i legowisk zwierzęcych, umieszczania tablic reklamowych.

Przeglądamy uchwały wydane w tej sprawie w Kujawsko-Pomorskiem.
I tak np. dla dębu szypułkowego Jan Brzechwa w Wiągu w gminie Świecie zakazano „wycięcia, niszczenia, uszkadzania drzewa, umieszczania na drzewie tablic, napisów i innych znaków, za wyjątkiem tablic urzędowych, dokonywania zmian stosunków wodnych niekorzystnych dla drzewa, wykonywania w pobliżu drzewa prac ziemnych, wzniecania ognia i uszkadzania oraz zanieczyszczania gleby w pobliżu drzewa”.
W gminie Lubiewo lista zakazów wobec dwóch wiązów i sosny objętych ochroną pomnikową w obrębie leśnym Świekatówko jest rozszerzona o zakaz wylewania gnojowicy, z wyjątkiem nawożenia użytkowanych gruntów rolnych.

- W jakiej odległości od drzewa nie można wykonywać prac ziemnych? Czy ochrona nie zablokuje np. możliwości rozbudowy domu? - dopytują Czytelnicy.
Uchwały podjęte w regionie generalnie tego nie precyzują. Chociaż w gminie Lubicz dla dębu szypułkowego Aleksander, rosnącego w Złotorii, zabrania się wykonywania prac ziemnych w pobliżu drzewa, „które mogłyby uszkodzić system korzeniowy, a także wznoszenia obiektów budowlanych w bliskim sąsiedztwie drzewa”.
- Czy można liczyć na fachową pomoc w utrzymaniu drzewa będącego pomnikiem przyrody? - chcą też wiedzieć Czytelnicy.
Uchwały zawierają liczne zakazy, ale nie znajdujemy w nich zapisów o pomocy dla właściciela drzewa. Gmina Bądkowo rozszerzyła listę zakazów w ochronie dębu szypułkowego Wiktor przy drodze Inowrocław – Rózinowo o „możliwość wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych zabezpieczających koronę oraz zabezpieczania ubytków i ran powierzchniowych pnia”.
W województwie kujawsko-pomorskim mamy 2128 pomników przyrody, w tym 2022 drzewa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska