Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik jeszcze nie stoi, a już wzbudza emocje

BARBARA ZYBAJŁO-NERKOWSKA
Tak przed wojną wyglądał pomnik stojący przed u podnóża cmentarnego wzgórza. Na początku wojny zniszczyli go Niemcy.
Tak przed wojną wyglądał pomnik stojący przed u podnóża cmentarnego wzgórza. Na początku wojny zniszczyli go Niemcy. NADESŁANE
Trwa dyskusja o nazwie pomnika, który ma być odbudowany u podnóża cmentarnego wzgórza. Prace jeszcze się nie zaczęły, ale za to jest już pozwolenie na budowę, więc roboty powinny ruszyć wkrótce.

Rzecz wzbudza w mieście niezwykłe emocje. Nasi Czytelnicy od dawna mieli wątpliwości, czy jest ona prawidłowa. Nazwa Pomnik Wdzięczności Chrystusa Króla sugeruje bowiem, że to Chrystus Król jest komuś wdzięczny, a chodzi przecież o wdzięczność mieszkańców za odzyskanie niepodległości.
W przedwojennych relacjach o powstaniu pomnika mówi się o pomniku wdzięczności - Chrystusa Króla. Historyk Józef Buława zdecydował się na apel do radnych. Uważa, że nazwa jest gramatycznie wadliwa. - Postać Chrystusa Króla jest tu dominująca i znajduje się w sferze sacrum - mówi Buława. - Natomiast lud składa wyrazy wdzięczności Chrystusowi.

Sacrum i profanum

Jak zauważa Buława, rzeźba inspirowana jest ołtarzem Cystersów w Pelplinie, jaką wykonał związany z Chojnicami w XVII w. Herman Han. - Polski lud z dostojnikami składa tam hołd Matce Boskiej - mówi Buława.

Podobny obraz autorstwa Hermana Hana znajduje się w Wielkim Buczku. Buława apeluje więc do sępoleńskich radnych i do komitetu odbudowy pomnika o konsultację z polonistami, aby ustalić, czy nazwa jest stylistycznie poprawna.

W komitecie odbudowy pomnika są zdania, że nazwa nie jest najważniejsza, bo najistotniejsze to rozpocząć konkretne prace przy odbudowie. - Jeszcze nic nie zbudowaliśmy, a już powstały kłótnie o nazwę - mówi Janusz Tomas, przewodniczący odbudowy pomnika. - Skupiamy się na swojej pracy.

Prace idą do przodu

Tomasa cieszy fakt, że udało się już uzyskać pozwolenie na budowę i choć trzeba czekać dwa tygodnie na uprawomocnienie się dokumentu, to sprawy poszły do przodu. Znaleźli się też życzliwi, którzy chcą pomóc, a to także jest rzecz cenna.

- Wiemy, że przed wojną składnia była inna, bo język polski się zmienia - mówi Tomas. - Chcemy, żeby po wybudowaniu na pomniku nazwa była prawidłowa i tak się stanie. Członek naszego komitetu - Grażyna Kędzierska, zwróciła się do autorytetów z dziedziny języka polskiego z prośbą o interpretację i tego się będziemy trzymać.

Jestem polonistką. Pewnie nie taką dobrą, ale umiem chyba czytać ze zrozumieniem. I dla mnie sprawa od zawsze była prosta - kiedy miałam w ręku przedwojenną sępoleńską gazetę, było dla mnie jasne, że w mieście przed wojną zbudowano pomnik wdzięczności. Pomnik Chrystusa Króla.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska