Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy. Zbiórki, akcje, dary w powiecie chełmińskim. Zdjęcia

Monika Smól
Monika Smól
Pomoc dla Ukrainy w powiecie chełmińskim
Pomoc dla Ukrainy w powiecie chełmińskim OSP Trzebcz Szlachecki
Strażacy z Rybieńca przekazali swój samochód dla kolegów z Ukrainy! Podobnych gestów w powiecie chełmińskim jest wiele. Trwają zbiórki darów.
od 16 lat

W uzgodnieniu z Urzędem Gminy Stolno strażacy z OSP Rybieniec podjęli decyzję o wsparciu zbiórki sprzętowej, która jest prowadzona przez Komendanta Głównego PSP dla druhów z Ukrainy. Przekazali wóz strażacki Magirus, który przez ponad 10 lat godnie służył w ich jednostce pędząc ratować ludzkie życie i mienie. Auto zostało odprowadzone do Komendy PSP w Chełmnie skąd wyruszy w dalszą podróż.

- Niech służy naszej strażackiej braci na polu walki. Jednostka oprócz pojazdu podarowała także sprzęt oraz umundurowanie. Przypominamy o cały czas trwającej zbiórce w jednostce dla Ukrainy oraz osób, które przybyły do nas szukając schronienia - podkreślają strażacy z OSP Rybieniec.

- Pomoc z Unisławia w drodze do bazy powiatowej - informuje z kolei Paweł Marwitz, dyrektor GOK-u w Unisławiu. - A kolejne dary wciąż napływają. Zbiórka trwa.

- Bardzo dziękujemy za dary na rzecz mieszkańców Ukrainy. Odzew przerósł nasze oczekiwania, jesteście wspaniali. Zapraszamy również we wtorek i środę, od godz. 17 do 20 - informuję strażacy z OSP Trzebcz Szlachecki. - Ponadto, nasi strażacy zorganizowali wśród siebie zbiórkę pieniężną na rzecz strażaków z Ukrainy, którzy obecnie stacjonują w Bydgoszczy. Zebraliśmy 765 zł oraz 410 zł na zakup środków opatrunkowych, które dołączymy do darów. Dziękujemy wszystkim druhnom i druhom OSP Trzebcz, którzy postanowili się dorzucić.

Gmina Kijewo Królewski włączyła się do pomocy mieszkańcom Ukrainy na terenie objętym wojną i przybywającym do naszego kraju. Zbierają produkty i środki pomocowe oraz przyjmować mieszkańców Ukrainy na terenie gminy. Produkty można składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kijewie Królewskim, przy ul. Szlacheckiej 1 w godzinach: dziś do 16.30, środa, czwartek - 7.15 – 15.15; piątek 7.15 – 14. Zbierają tylko nowe produkty. Prosimy aby w miarę możliwości zapakowane były w kartony z jednorodnym asortymentem i opisane numerem znajdującym się na liście poniżej, np. karton z żywnością podpisany numerem 3, karton ze środkami medycznymi podpisany numerem 5.

Zobaczcie zdjęcia

Zbiórkę darów prowadzi też Lidl w Chełmnie - w specjalnie ustawione kosze można wrzucać produkty.

Mieszkańcy miasta Chełmna, ale i powiatu chełmińskiego mogą dostarczać potrzebne materiały do kamienicy przy ul. Grudziądzkiej 36 (wejście od Podmurnej), która stała się miejskim centrum koordynującym zbiórkę humanitarną. Wszystkie dostarczane materiały są sprawdzane, segregowane, a następnie pakowane zgodnie z przyjętym schematem kodów wyznaczonym przez służby wojewody. Na każdym pakunku znajduje się dodatkowo oznaczenie: Канів/Kaniów, czyli nazwa miasta partnerskiego, dla którego adresujemy naszą zbiórkę.

- Czy pomoc dotrze do partnerskiego Kaniowa? Nie mamy pewności. Burmistrz Artur Mikiewicz, wraz z burmistrzem Człuchowa Ryszardem Szybajło są w kontakcie z administracją partnerskiego Kaniowa. Wspólnie zabiegamy o możliwość organizacji dedykowanego transportu - mówi Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. - Po polskiej stronie transport nie stanowi problemu. Wyzwaniem jest strona ukraińska. Możliwość realizacji transportu zależeć będzie od rozwoju sytuacji za wschodnią granicą. Jeżeli wysłanie transportu dedykowanego nie będzie możliwe, wówczas pomoc trafi na Ukrainę, w ramach ogólnopolskiej akcji zorganizowanej siłami rządowymi i trafi na Ukrainę jako pomoc humanitarna, tutaj również jest nadzieja, że zebrane materiały trafią bezpośrednio do Kaniowa (stąd opisy na pakunkach).

Wśród zbieranych materiałów dominują nowe rzeczy. Wszystkie materiały wymagają jednak weryfikacji (w zakresie terminów ważności itp.), podlegają sortowaniu, a następnie są pakowane zgodnie z przyjętym kluczem wskazanym przez system rządowy. Oficyna Grudziądzkiej 36 stała się wielką sortownią, w której wolontariuszki i wolontariusze, przy koordynacji Zespołu Kamienicy Grudziądzka 36 przygotowują materiały do transportu.

- Serdecznie dziękujemy mieszkańcom miasta oraz powiatu za wszelkie przyniesione dary. Jak również zaangażowanym wolontariuszom za włożony nakład pracy. Wspólnie możemy pomoc naszym przyjaciołom, będącym w ogromnej potrzebie - dodaje Piotr Murawski. Materiały przewidziane na pierwszy transport, zaplanowany na dzień 3 marca, można przynosić do kamienicy Grudziądzka 36 jeszcze w środę od 8 do 18. Zbiórka będzie kontynuowana w następnych dniach i w miarę możliwości kierowana do mieszkańców Kaniowa lub w ramach rządowej pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Najpotrzebniejsze materiały, których jest niewystarczająca ilość to: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (szczególnie dla dzieci), męska odzież wszelkich rozmiarów - nowa, opatrunki, środki higieniczne (mydła, żele, pasty do zębów), chusteczki antybakteryjne, produkty dla niemowląt (mleko, kaszka i inne), a także latarki i baterie.

Jeżeli chełmnianie chcą we własnym domu przyjąć uchodźców z Ukrainy mogą zgłaszać chęć pod nr tel.: 510 043 250. Jest to numer wyłącznie dla właścicieli domów i mieszkań z Chełmna.

- Jeżeli już zakwaterowaliście u siebie uchodźców z Ukrainy (dotychczas dotarły do nas przynajmniej 23 osoby), prosimy o zgłoszenie pod ten sam numer telefonu: 510 043 250. Potrzebujemy tej ewidencji w celu udzielenia dalszej pomocy w zakresie opieki społecznej, edukacji oraz zatrudnienia, która jest już w przygotowaniu jako kolejny etap wsparcia dla przybywających zza wschodniej granicy. Musimy jednoznacznie podkreślić, że w świetle obecnych wytycznych rządowych, przyjęcie pod własny dach wiąże się z samodzielnym opłaceniem pobytu tych osób. Zgodnie z obecnymi wytycznymi, koszty nie podlegają refundacji.
Przypominamy również, że czynny jest punkt noclegowy w hotelu Nad Jeziorem Starogrodzkim. Jeżeli wiedzą Państwo, że uchodźcy z Ukrainy są w drodze do Chełmna i chcą skorzystać z naszego miejsca zakwaterowania dzwońcie pod nr tel.: 692 225 121.

Pierwsze środki dotarły już na uruchomiony specjalny rachunek bankowy Gminy Miasta Chełmna. Gmina Miasto Chełmno uruchomiła rachunek bankowy z przeznaczeniem na pomoc dla Miasta Partnerskiego Kaniów na Ukrainie oraz pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy. Numer rachunku: 11 1160 2202 0000 0005 1863 7005 (rachunek w Banku Millenium), wpłat należy dokonywać z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Bez tego dopisku wpłaty będę podlegać zwrotowi. Gmina Miasto Chełmno oświadcza, że wpłaty na wyżej wymieniony rachunek bankowy traktowane są jako darowizny z przeznaczeniem na pomoc dla Miasta Partnerskiego Kaniów na Ukrainie oraz pomoc uchodźcom z terenu Ukrainy, które Gmina przyjmuje na ten cel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska