"Pomostówka" dla nauczycieli - kiedy się należy? Poznaj zasady świadczeń emerytalnych

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
123RF
Nauczyciel może przejść na emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze i na "pomostówkę". Ma też prawo do rekompensaty za pracę nauczycielską. Wyjaśniamy na jakich zasadach.

Emerytury nauczycielskie

Nauczyciele mogą przejść na emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze. Dotyczy to osób, które ukończyły:

  • 55 lat (kobiety) i na 1 stycznia 1999 roku miały co najmniej 20 lat stażu (okresów składkowych i nieskładkowych), w tym 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy;
  • 60 lat (mężczyźni) i na 1 stycznia 1999 roku mieli co najmniej 25 lat stażu (okresów składkowych i nieskładkowych), w tym 15 lat pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze.

- Chcąc skorzystać z emerytury z tego tytułu, należy złożyć wniosek przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego - zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nauczyciel nie może być także członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) albo za pośrednictwem ZUS musi złożyć wniosek o przekazanie środków na swoim rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

"Pomostówka" dla nauczycieli

Emerytura pomostowa przysługuje nielicznej grupie nauczycieli. Dotyczy to osób pracujących w ośrodkach wychowawczych, szkolno-wychowawczych, ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych czy schroniskach dla nieletnich. Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje jedynie w sytuacji braku uprawnień do emerytury z systemu powszechnego.

Aby otrzymać taką emeryturę, dodatkowo muszą zostać spełnione także inne warunki jak odpowiedni staż pracy i wiek. W przypadku:

  • kobiet jest to 55 lat życia i 20 lat stażu ubezpieczeniowego (w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy),
  • mężczyzn 60 lat i 25 lat stażu ubezpieczeniowego (w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonywanej w pełnym wymiarze).

Kolejny warunek, który musi być spełniony:

  • przed dniem 1 stycznia 1999 roku trzeba wykonywać przez co najmniej jeden dzień pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, które są wymienione w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac;
  • należy wykonywać po 31 grudnia 2008 roku przez co najmniej jeden dzień pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, która jest wymieniona w nowych wykazach prac;
  • a trzeba rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.

Rekompensata za pracę nauczycielską

Przysługuje urodzonym po 1948 roku, którzy przed 1 stycznia 2009 roku wykonywali przez co najmniej 15 lat pracę w szczególnym charakterze. Rekompensata stanowi dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększa podstawę obliczenia emerytury.

Osoba, która udowodniła wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat i nie skorzystała z możliwości nabycia prawa do emerytury wcześniejszej, pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, ma prawo do rekompensaty ustalanej jako dodatek do kapitału początkowego uwzględnianego przy obliczeniu emerytury powszechnej. Jeśli więc osoba nie skorzystała z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, a spełniła wszystkie warunki potrzebne do jego przyznania - taka rekompensata może przysługiwać.

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 2 odcinek 27

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie