MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomysł na zwiedzanie z historią w tle: 5 miast związanych z hugenotami w Polsce

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 16 lat
Historia hugenotów w Polsce jest związana z tolerancją i otwartością kraju na przyjęcie uchodźców religijnych. Pierwsi hugenoci przybyli do Polski w XVI wieku. Poznajcie najciekawsze zabytki i dzieła sztuki związane z pobytem Hugenotów na terenie naszego kraju.

Spis treści

Tolerancyjna Polska – Hugenoci w Polsce

Hugenoci byli członkami francuskiej reformowanej społeczności religijnej, która w XVI i XVII wieku napotkała na prześladowania we Francji. Wiele rodzin hugenockich uciekło do innych krajów, w tym do Polski, gdzie znaleźli schronienie. Historia hugenotów w Polsce jest związana z tolerancją religijną i otwartością kraju na przyjęcie uchodźców religijnych.

Zamość
Osiedlenie się hugenotów miało duży wpływ na rozwój miast, gospodarki i kultury w Polsce. Dziedzictwo tej społeczności można odnaleźć w architekturze, zabytkach i miejscach kultu, które przetrwały do dzisiaj. esvetleishaya/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Pierwsi hugenoci przybyli do Polski w XVI wieku, a największa fala uciekinierów nastąpiła w XVII wieku. Polska była jednym z nielicznych krajów, które przyjmowały uchodźców religijnych w tamtym okresie. Wielu hugenotów osiedliło się w Zamościu, który stał się jednym z głównych ośrodków hugenockich w Polsce.

Oto kilka przykładów miejscowości w Polsce związanych z historią hugenocką:

 1. Zamość, założony przez hetmana Jana Zamoyskiego w XVI wieku, był miastem przyjaznym dla różnych grup religijnych. Hugenoci osiedlili się tutaj i przyczynili się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. W Zamościu zachowały się ślady ich obecności, m.in. zbór reformowany i cmentarz hugenocki.
 2. Kraków, jedno z najważniejszych miast w Polsce, było również miejscem osiedlenia się hugenotów. W XVII wieku powstał tam zbór ewangelicko-reformowany, który pełnił ważną rolę w życiu religijnym tej społeczności.
 3. Warszawa, stolica Polski, była kolejnym miejscem, gdzie osiedlali się hugenoci. W XVII i XVIII wieku w mieście powstały zbory ewangelicko-reformowane, które były centrum życia religijnego i kulturalnego tej społeczności. Część hugenockich rodzin zajmowała wysokie pozycje w polskim społeczeństwie, m.in. w handlu i rzemiośle.
 4. Leszno, miasto na terenie dzisiejszej Polski, było jednym z najważniejszych ośrodków hugenockich w kraju. Miasto było znane jako „polska Jerozolima” ze względu na wielość wyznań religijnych, które tam się pojawiły. Hugenoci odegrali ważną rolę w życiu społeczności, a w 1656 roku wzniesiono tam zamek, który stał się siedzibą hugenockiego księcia.
 5. Gdańsk: Gdańsk, znane hanzeatyckie miasto portowe, było kolejnym miejscem osiedlenia się hugenotów. W XVII wieku powstał tam zbór ewangelicko-reformowany, który odgrywał istotną rolę w społeczności hugenockiej. Wiele hugenockich rodzin zajmowało się handlem, a ich wpływy w mieście były znaczne.
Niesamowite historie polskich zabytków znajdziecie na powyższej stronie internetowej
Strona internetowa Spotkania z zabytkami to kopalnia podróżniczych inspiracji i wiedzy.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Wpływ hugenotów na polską sztukę

Hugenoci mieli również wpływ na polską sztukę. Te dzieła sztuki hugenockiej w Polsce stanowią ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. Oto 12 przykładów dzieł sztuki Hugenotów w Polsce:

 • Portret Jana Zamoyskiego autorstwa Louis Le Grosa (malarski portret hetmana Jana Zamoyskiego, wykonany przez francuskiego artystę, który przybył do Polski razem z hugenotami).
 • Portret Stanisława Żółkiewskiego autorstwa Pierre'a Waleranta Valleta (hugenockiego malarza, który osiedlił się w Polsce i tworzył portrety znanych postaci).
 • Poliptyk z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Zamościu (malowany drewniany poliptyk z XVII wieku przedstawiający sceny biblijne).
 • Tkanina z reprezentacyjnych wnętrz Zamojskiego Ratusza (tkana tkanina o bogatym wzornictwie, tworzona przez tkaczy hugenockich).
 • Złota rama dla obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Sanktuarium na Jasnej Górze (praca złotnicza wykonana przez hugenockiego złotnika).
 • Rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Lesznie (rzeźba drewniana z XVIII wieku).
 • Zestaw srebrnych naczyń liturgicznych w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie (praca srebrników hugenockich).
 • Kielich mszalny z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Krakowie (srebrny kielich z XVII wieku).
 • Kazalnica w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Poznaniu (drewniana kazalnica z XVII wieku).
 • Tkanina ołtarzowa w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Toruniu (tkanina z bogatym wzornictwem używana podczas nabożeństw).
 • Księga psalmów autorstwa Oliviera Maillarda (hugenockiego tłumacza i poety, który przetłumaczył Psalmy na język polski).
 • Mapy i plany miast, takie jak plan Zamościa autorstwa Bernarda Wapowskiego (hugenockiego kartografa).

MonumentApp, czyli polskie zabytki na wyciągnięcie ręki

Artykuł powstał we współpracy z kwartalnikiem i portalem „Spotkania z Zabytkami”, wydawanym przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (NIKZ). Na portalu znajdziecie wiele eksperckich artykułów poświęconych polskim zabytkom, napisanych przystępnym językiem i skierowanych do turystów takich jak wy.

NIKZ stworzył też aplikację MonumentApp, która pozwala nie tylko czytać, ale też tworzyć własne opisy zabytków, dzielić się nimi z innymi użytkownikami i planować trasy wycieczek do najciekawszych miejsc w Polsce. Aplikację możecie ściągnąć za pomocą kodu QR poniżej.

Zeskanowanie kodu QR ułatwia pobranie aplikacji
Aplikację NIKZ można pobrać zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków

Zobacz też: Spokojne i bezpieczne: 5 najbezpieczniejszych miast w Europie na jesienny wypad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomysł na zwiedzanie z historią w tle: 5 miast związanych z hugenotami w Polsce - Strona Podróży

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska