Sępoleńska policja podsumowała funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu sępoleńskiego w 2021 roku. Mieszkańcy powiatu korzystali z tego narzędzia ponad 500 razy. Mundurowi potwierdzili 368 sygnałów zgłoszonych przez internautów, czyli 73,5 procent wszystkich zgłoszeń. Najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z ruchem drogowym.
Zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu sępoleńskiego w 2021 roku związane były z:
- przekraczaniem dozwolonej prędkości - 359 zgłoszeń,
- nieprawidłowym parkowaniem - 39 zgłoszeń,
- nielegalnymi rajdami samochodowymi – 23
- niewłaściwą infrastrukturą drogową - 20 zgłoszeń,
- aktami wandalizmu - 15 zgłoszeń,
- grupowaniem się małoletnich zagrożonych demoralizacją - 12 zgłoszeń,
- wałęsaniem się bezpańskich psów – 12 zgłoszeń,
- spożywaniem alkoholu w miejscu niedozwolonym - 9 zgłoszeń,
- złą organizacja ruchu – 5 zgłoszeń,
- używaniem środków odurzających – 4 zgłoszenia
- Każde zgłoszenie naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa było weryfikowane przez policjantów. Funkcjonariusze potwierdzali sygnały wskazane przez mieszkańców na mapie, a dzielnicowi, tworząc plany działań priorytetowych, eliminowali zagrożenia ze swoich rejonów służbowych. Pomocną funkcją w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa jest możliwość wprowadzenia krótkiego opisu, gdyż nie zawsze mundurowi mogą stwierdzić. o co chodzi w danym zgłoszeniu – wyjaśnia asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy KPP w Sepólnie.
Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń?
Korzystanie z Mapy jest bardzo proste. Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Co ważne, aby to zrobić nie trzeba zakładać żadnego konta, podawać swoich danych, czy numeru telefonu.
- Pamiętajmy, że warunkiem wpisania zagrożenia jest dokładne określenie miejsca. Takie określenie pomaga w potwierdzaniu zgłoszeń. Każde zgłoszenie jest drukowane przez koordynatorów, a informacje o zagrożeniu podawane patrolom pełniącym służbę na terenie naszego powiatu – dodaje policjantka.
Przypomina też, że w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego. W takim przypadku należy korzystać z numeru alarmowego 112.
