Relacje i skargi dotyczące niewłaściwego traktowania osadzonych Romów, które trafiły na biurko rzecznika, wskazywały na nagminne stosowanie stereotypów oraz naruszanie praw więźniów.
Poniżające komentarze
W niektórych przypadkach rodziny więźniów Romów mówiły wprost o poniżaniu ze względu na na pochodzenie etniczne. W izolacji więziennej Romowie mieli doświadczać trudności w budowaniu relacji z innymi więźniami. Pod adresem funkcjonariuszy Służby Więziennej kierowane były zarzuty o poniżające komentarze oraz stereotypowego traktowania.
Marcin Wiącek postanowił zwrócić się do Służby Więziennej, aby zbadała zgłoszone uwagi i przeprowadziła szkolenia dotyczące kultury romskiej dla swojego personelu. Funkcjonariusze powinni – zdaniem rzecznika - podjąć działania interwencyjne w celu poprawy sytuacji więźniów romskiego pochodzenia.
"Można mówić o tendencji"
W listopadzie odbyło się spotkanie rzecznika z przedstawicielem Centralnej Rady Romów, niezależnej organizacji zrzeszającej ekspertów społeczności romskiej. Omawiano tam sytuację więźniów romskiego pochodzenia przebywających w zakładach karnych.
- Dochodzą do nas sygnały od Romów z różnych zakładów karnych, więc można mówić o pewnej tendencji. Niestety zjawisko to zostało utrwalone w czasach przemian w latach 90. Cieszę się, że będziemy wspólnie szukać rozwiązań w tej sprawie – stwierdził w rozmowie z „Pomorską” Karol Kwiatkowski, prezes Centralnej Rady Romów. - Akurat z województwa kujawsko-pomorskiego nie mieliśmy do tej pory takich wyraźnych sygnałów, choć oczywiście nie mamy w tym względzie pełnej wiedzy..
Służba więzienna: funkcjonariusze składają przysięgę
Zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej gen. Andrzej Leńczuk zapewnił, że uwagi Romów zostaną uwzględnione podczas nadzoru. Zapewnił również, że funkcjonariusze dostrzegają potrzebę resocjalizacji z uwzględnieniem działań związanych komunikacją międzykulturową.
Generał Leńczuk nie potwierdził jednak utrwalania negatywnych stereotypów wobec więźniów romskiego pochodzenia.
„Każdy funkcjonariusz Służby Więziennej składa pisemne ślubowanie, w którym zobowiązuje się do rzetelnego wykonywania powierzonych mu zadań i polecenia przełożonych, przestrzegając Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i wszystkich przepisów prawa, jak również tajemnic związanych ze służbą, a także zasad etyki zawodowej, ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania godności ludzkiej – stwierdził szef Służby Więziennej. - Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że podlegli funkcjonariusze przestrzegają wspomnianej roty ślubowania wobec wszystkich osób pozbawionych wolności niezależnie od ich płci, wieku, niepełnosprawności, rasy, religii, narodowości, głoszonych przekonań politycznych, pochodzenia etnicznego, wyznania i orientacji seksualnej. Wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie ujawnione w toku bieżącego nadzoru, stanowią podstawę do wyciągnięcia daleko idących konsekwencji”.
