MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularne krople do nosa wycofane z aptek. GIF wstrzymuje ich obrót w kraju

Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
GIF ostrzega: krople do nosa wycofane z obrotu w Polsce! Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu popularnych kropli do nosa.
GIF ostrzega: krople do nosa wycofane z obrotu w Polsce! Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu popularnych kropli do nosa. Andrzej Banaś
Kolejne leki wycofane z aptek - nowe ostrzeżenie GIF. GIF ostrzega: krople do nosa wycofane z obrotu w Polsce! Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu popularnych kropli do nosa. Dlaczego lek został wycofany z aptek? Czy użycie wycofanych kropli do nosa może być groźne dla zdrowia? Czy pacjenci, którzy kupili lek wycofany z obrotu mogą liczyć na zwrot pieniędzy? Sprawdź!

Uwaga pacjenci! GIF ostrzega: krople do nosa wycofane z obrotu

Nowe ostrzeżenie GIF. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał kolejne ostrzeżenie.

Główny Inspektor Farmaceutyczny opublikował w poniedziałek (13 stycznia) ostrzeżenie dotyczące kropli do nosa Sulfarinol stosowanych powszechnie przez pacjentów w Polsce.

To Cię może też zainteresować

Jak informuje GIF w nowym ostrzeżeniu, kilka serii kropli do nosa Sulfarinol (1 mg + 50 mg/ml) zostaje wycofana z obrotu na terenie całego kraju a decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

GIF wycofuje leki

GIF ostrzega - 13 stycznia wycofano z obrotu krople do nosa Sulfarinol (1 mg + 50 mg/ml), lek stosowany powszechnie przez pacjentów w Polsce. Krople do nosa Sulfarinol stosowane są często w katarze, uczuciu zatkania nosa, obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych przez stan zapalny związany z zakażeniem bakteryjnym.

GIF informuje: krople do nosa Sulfarinol wycofane z obrotu!

Które serie leku zostały wycofane i dlaczego GIF podjął decyzję o wycofaniu kropli do nosa Sulfarinol z obrotu?

Wycofane leki:
Sulfarinol (1 mg + 50 mg/ml) krople do nosa
05909990332113

Wycofane serie:

  • Numer serii 010617 Data ważności 2020-06-30
  • Numer serii 070617 Data ważności 2020-06-30
  • Numer serii 010717 Data ważności 2020-07-31
  • Numer serii 041018 Data ważności 2021-10-31
  • Numer serii 161018 Data ważności 2021-10-31

Podmiot odpowiedzialny: Farmaceutyczno-Chemiczna Spółdzielnia Pracy GALENUS

Sprawdź numery serii wycofanego leku:

Jak czytamy w najnowszym ostrzeżeniu, do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego dotycząca otrzymania wyników poza specyfikacją w badanych próbkach archiwalnych dla ww. serii produktu leczniczego Sulfarinol, w zakresie parametru zanieczyszczenie azotanu nafazoliny - inne pojedyncze zanieczyszczenia.

W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju serii produktu leczniczego Sulfarinol.

Leki wycofane z obrotu: Główny Inspektorat Farmaceutyczny publikuje komunikaty o wycofaniu jakiegoś leku lub jego konkretnej partii ze sprzedaży. Stosowanie medykamentu, który znajduje się na liście leków wycofanych może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i naszego życia.

Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany.

GIF wycofuje lek. Czy pacjenci dostaną zwrot pieniędzy?

Przepisy prawa nie normują tego, co powinien zrobić pacjent. Nie ma informacji o tym, że pacjent powinien produkt oddać do apteki i dostanie zwrot pieniędzy. Jeśli zatem pacjent ma w domu lek wycofany z aptek, powinien dla własnego bezpieczeństwa zaprzestać jego stosowania i oddać go do utylizacji, np. w specjalnych punktach w aptekach. Nie ma szans na zwrot pieniędzy, szczególnie jeśli byłby to lek refundowany - wyjaśnia Hanna Borowiak z Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Twoje leki wycofano z obrotu. Co zrobić?

Jeśli znalazłeś na liście wycofanych leków ten, który zażywasz, porównaj jego numer serii z numerem serii na liście. Znajdziesz go na opakowaniu. Jeśli twój lek należy do wycofanej serii, zwróć go do apteki. Możesz poprosić lekarza o receptę na bezpieczny zamiennik twojego leku.

Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź w poniższej galerii:

Uwaga! Leki na nadciśnienie wycofane z obrotu! Sprawdź, czy chodzi o te, które zażywasz i dowiedz się, co możesz zrobić.

Twoje leki na nadciśnienie wycofano z obrotu? Zobacz, co możesz zrobić

GIF wycofał Twoje leki? Sprawdź, co zrobić

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska