Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popyt na dynie rośnie, także w Kujawsko-Pomorskiem. Tyle jest upraw w regionie

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Oprócz rozwijających się upraw dyni na pestki, wzrasta popyt na miąższ. Wykorzystuje się go do produkcji wielu przetworów, marynat, dżemów, sosów i ciast.
Oprócz rozwijających się upraw dyni na pestki, wzrasta popyt na miąższ. Wykorzystuje się go do produkcji wielu przetworów, marynat, dżemów, sosów i ciast. Pixabay
Sprzedaż dyni wzrasta nie tylko na ozdoby halloweenowe, ale też do jedzenia, bo dynia jest bardzo zdrowa. Nie znamy wielu przepisów na dynię, a można z niej zrobić ciasta i frytki. Dynia ma szerokie zastosowanie, np. w przetwórstwie i odrobaczaniu kur.

Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim uprawia się 435,67 hektarów dyni pastewnej, 3,48 ha dyni oleistej i 208,95 ha dyni warzywnej.

Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach podaje, że oprócz rozwijających się upraw dyni na pestki, wzrasta popyt na miąższ. - Charakteryzuje się on wysoką wartością odżywczą i jest znakomitym komponentem dodawanym do różnych produktów dla dorosłych i dzieci. Miąższ dyni wykorzystuje się do produkcji wielu przetworów, marynat, dżemów, sosów i ciast – wyliczają Justyna Szwejda-Grzybowska, Anna Wrzodak i Stanisław Kaniszewski z IO.

Idealne do ciast i frytek

- Rośnie też indywidualna sprzedaż dyni na przetwory, bo ludzie są świadomi i chcą się zdrowo odżywiać – mówi Sławomir Dobrosielski z Dyniowej Farmy w Łabiszynie, gdzie uprawia się prawie sto odmian dyni. - Najlepiej sprzedają się hokkaido, kong price i nelson – to odmiana szara, idealna do pieczenia frytek i ciast.

Eksperci nazywają dynię bombą witaminową, bo zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, E, PP, beta-karoten, a także potas, magnez, żelazo, wapń, fosfor, selen, miedź, mangan i cynk. Poza miąższem Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje na znaczenie pestek dyni w diecie człowieka. Tłoczony z nich olej spowalnia starzenie się skóry oraz oczyszcza organizm z pasożytów i toksyn.

Naturalny środek odrobaczający

Przed 31 października dynia sprzedaje się głównie jako ozdoba na halloween. - Większość naszych klientów kupuje dynie do zdobienia domów – mówi Daria Wilczyńska z Liciszew koło Czarnkowa. - Posadziliśmy je dla kur, jako naturalny środek odrobaczający. Kury chętnie zjadają miąższ, a skorupę i pestki zostawiają. Ale w tym roku dynie tak obrodziły, że kury tego nie przejedzą, dlatego wystawiliśmy je na sprzedaż.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska