W sobotę, 24 listopada 2018 r. odbędzie się kolejna edycja akcji Dzień Otwarty Notariatu, w czasie której wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla nich obszarach prawa. Zgromadzeni w 19 miastach w Polsce notariusze wyjaśnią, w jaki sposób można zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku, np. przy zawieraniu umowy darowizny, umowy dożywocia lub zmiany, jak najkorzystniej uregulować stosunki majątkowe w małżeństwie czy przejść przez procedury związane z dziedziczeniem.
Notariusz wyjaśni i pomoże podjąć decyzję co do wyboru właściwej czynności prawnej i chętnie odpowie na nurtujące nas pytania takie jak:
- Czy myśląc o przekazaniu majątku warto brać pod uwagę testament, czy może darowiznę, umowę o dożywocie lub innego rodzaju umowę? Czym się różnią?
- Czy w Polsce wspólny testament małżonków będzie nieważny? Czy każdy sporządza swój testament?
- Czy postępowanie spadkowe musi się toczyć w sądzie, czy też można je przeprowadzić u notariusza?
- Co to jest zachowek? Komu się należy? Jak go uniknąć?
- Co to jest umowa o dożywocie i czym się różni od darowizny?
- Czy wszystkie sprawy związane z związane z podziałem naszego majątku muszą toczyć się w sądzie? Czy można przeprowadzić je, zdecydowanie szybciej, przed notariuszem?
- Majątek w małżeństwie: wspólność czy rozdzielność majątkowa, co jest dla nas lepsze? Jak zawrzeć majątkową umowę małżeńską przed zawarciem ślubu i już w trakcie małżeństwa?
- Jak uchronić się przed oszustami przy niebezpiecznych pożyczkach, których zabezpieczeniem jest tzw. przewłaszczenie nieruchomości?
Nie są to jednak jedyne pytania, na które rejenci udzielą odpowiedzi – tradycją Dnia Otwartego Notariatu jest możliwość porozmawiania o wszystkich czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych i leżących w kompetencjach notariuszy.
Notariusze wskażą także na szereg czynności prawnych, których w sposób alternatywny dla postępowań sądowych można dokonać w kancelarii notarialnej, oszczędzając czas i pieniądze.
W ten sposób zostanie zrealizowany główny cel, jaki przyświeca idei Dnia Otwartego Notariatu – edukacja prawna.
_- Z obserwacji notariuszy i ich codziennej praktyki jasno wynika, że osobom dokonującym czynności prawnych nierzadko brakuje podstawowej wiedzy prawnej, która pozwoliłaby w pełni świadomie podejmować decyzje dotyczące ich majątków. Nadrzędnym celem Dnia Otwartego Notariatu jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy oraz informowanie o rodzajach umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii_– wyjaśnił not. Lech Borzemski, ogólnopolski koordynator Dnia Otwartego Notariatu.
W tym roku Dzień Otwarty Notariatu organizowany pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego majątku” odbędzie się w następujących lokalizacjach:
- Białystok: NOT, ul. M. Skłodowskiej-Curie 2
- Bydgoszcz: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Plac Wolności 9
- Gdańsk: Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, sala nr 107
- Jelenia Góra: Centrum Handlowe NOWY RYNEK, ul. Podwale 25 (sala 1005 OFFICE ZONE – poziom 1)
- Katowice: Obiekt Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, ul. Jordana 18, I piętro
- Kraków: Hotel Pałac Bonerowski, ul. Św. Jana 1
- Legnica: Galeria Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9
- Lublin: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 4
- Łódź: Izba Notarialna w Łodzi, ul. Narutowicza 119A
- Mielec: Samorządowe Centrum Kultury, al. Niepodległości 7
- Olsztyn: NOT, Plac Konsulatu Polskiego 1
- Opole: Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, ul. Minorytów 4
- Piotrków Trybunalski: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Próchnika, ul. Jerozolimska 29
- Poznań: Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, al. Niepodległości 2
- Szczecin: Hotel Rycerski, ul. Potulicka 1a
- Toruń: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Wały gen. Sikorskiego 13
- Warszawa: Hotel Gromada, Plac Powstańców Warszawy 2
- Wrocław: Budynek Starej Giełdy, Plac Solny 16
- Zamość: Urząd Miasta Zamościa, ul. Wielki Rynek 13
Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu jest jedną z najważniejszych inicjatyw społecznych samorządu notarialnego. Powtarzana cyklicznie akcja edukacyjna pozwala osobom zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obywatela obszarach prawa. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem: w spotkaniach z notariuszami rokrocznie bierze udział kilka tysięcy osób.
Organizatorzy akcji przyjęli założenie, zgodnie z którym udzielane każdego roku porady dotyczą jednego konkretnego zagadnienia. Nie ogranicza to jednak listy tematów udzielanych informacji, ponieważ notariusze odpowiadają na pytania dotyczące wszystkich spraw, które można załatwić w kancelarii notarialnej.