https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Port jak z bajki

Grzegorz Fryca
Dyrektorka wydziału budowlano-inwestycyjnego  Mirosława Stanisławska pokazuje koncepcję  portu jachtowego w Charzykowach.
Dyrektorka wydziału budowlano-inwestycyjnego Mirosława Stanisławska pokazuje koncepcję portu jachtowego w Charzykowach.
Jutro ciąg dalszy konsultacji przebudowy nabrzeża w Charzykowach. W rozmowach będą uczestniczyć przedstawiciele klubów żeglarskich LKS i ChKŻ, Lokalnej Organizacji Turystycznej i Fundacji Rozwoju Charzyków.

     Przypomnijmy, że głównym wnioskodawcą i inicjatorem inwestycji pod nazwą: "Centrum aktywnego wypoczynku i sportów wodnych. Budowa promenady i portu jachtowego" jest gmina Chojnice przy współudziale miasta, lokalnych organizacji i klubów żeglarskich.
     Koszty rosną
     
Po dotychczasowych spotkaniach władz miasta i gminy z gdańskimi projektantami uwzględniono zmiany forsowane przez kluby żeglarskie. Choć powiększą one koszty inwestycji, ułatwią młodzieży i niepełnosprawnym uprawianie sportów wodnych. Ostateczne podpisanie porozumienia między miastem i gminą planowane jest na 2 marca.
     - Kluby będą miały połowę miejsc w porcie jachtowym - mówi Stanisław Kunza, kierownik Ludowego Klubu Sportowego. - _Co ważne, będą one niepłatne. Tym samym stworzono warunki dla szkolących się tutaj dzieci i uczestników regat. Własną przystań otrzyma także policja wodna.
     **_Pogłębią basen
     Pomosty wydłużą się o 20 metrów w głąb jeziora i wraz z przystanią zostaną zelektryfikowane i oświetlone, powstaną także tzw. czerpnie ścieków służące do odprowadzania nieczystości płynnych z jachtów. Nie zabraknie również kranów z bieżącą wodą. Nowinką będzie ministacja paliw dla motorówek. Pojawią się ławki dla kibiców regatowych i turystów. Głębokość basenu portowego sięgnie półtora metra. Projektanci uwzględnili potrzeby niepełnosprawnych z sekcji kajakowej "Szansa" - dla nich powstanie specjalny pomost z pokładem tuż nad lustrem wody.
     Dobrze przyjęto w Ludowym Klubie Sportowym decyzję o pozostawieniu charakterystycznej wieży, z której latem korzystają sędziowie regat.
     
Razem z ulicą
     **Rozpoczęcie budowy planowane jest na wiosnę przyszłego roku równolegle do przebudowy ulicy Bytowskiej. Do końca czerwca zostanie uzupełniona dokumentacja, w całości finansowana przez miasto, której koszt wyniesie 150 tys. złotych.
     Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 7,5 mln zł. Inicjatorzy budowy liczą, że część kwoty uda się pozyskać z funduszy Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska