MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Port Lotniczy w Bydgoszczy zdecydował o zwróceniu marszałkowi ponad 11,2 mln zł

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Zwrot pomocy publicznej uzyskanej przez bydgoskie lotnisko od Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego był konieczny, z uwagi na unijne przepisy
Zwrot pomocy publicznej uzyskanej przez bydgoskie lotnisko od Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego był konieczny, z uwagi na unijne przepisy Tomasz Czachorowski
Zwrot pomocy publicznej od zarządu województwa kujawsko-pomorskiego był konieczny, ponieważ lotnisko w 2022 roku obsłużyło ponad 200 tys. pasażerów.. Urząd Marszałkowski podjął uchwałę o umorzeniu akcji w porcie lotniczym.

Zobacz wideo: Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w Bydgoszczy

od 16 lat

- Zwracamy pieniądze po to, by wyprzedzić ewentualne procesy (które byłyby, red.) niezgodne z prawem - mówi Mateusz Dul, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. - Po prostu, w momencie, kiedy te pieniądze zostały przekazane, nie byliśmy w stanie określić, czy przekroczymy liczbę 200 tys. pasażerów w ciągu roku, czy nie.

To Cię może też zainteresować

Marszałek: Zgoda na umorzenie akcji PLB

Chodziło, jak potwierdza rzecznik, o "około 10 mln zł". O sprawie niedawno informował PortalKujawski.pl. Dokładniej, rzecz rozgrywała się o ponad 11,2 mln zł. To wartość akcji będących własnością zarządu województwa powiększonych o wynagrodzenie z tytułu odsetek. Te naliczane były od 15 kwietnia 2022 roku, czyli od daty umowy o kupnie udziałów Portu Lotniczego.

W tej sprawie 1 marca tego roku Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę, w której wyrażono zgodę "na umorzenie 283.095 sztuk akcji Województwa Kujawsko-Pomorskiego serii AG o wartości nominalnej 42 zł każda. Umorzenie miało odbyć się poprzez nabycie akcji "przez Spółkę" (czyli PLB). Taki ruch był konieczny z uwagi na unijne przepisy dotyczące świadczenia pomocy publicznej dla firm.

Unijne "widełki" pomocy dla bydgoskiego lotniska

W przypadku lotnisk obowiązują zapisy zawarte w wytycznych Komisji Europejskiej dla portów lotniczych i przewoźników (mowa o akcie prawnym o numerze C(2014) 963). Z tych przepisów wynika wprost, że "pomoc publiczna związana z rekompensatą za świadczenie usług publicznych nie wymaga notyfikacji (...), jeśli średnioroczny wolumen ruchu w porcie lotniczym nie przekracza 200 tys. pasażerów". Tymczasem liczba pasażerów, którzy skorzystali z bydgoskiego lotniska w 2022 roku sięgnęła około 250 tys. zł.

Jak ten konieczny zwrot pieniędzy na rzecz zarządu województwa wpłynie na kondycję finansową spółki? Rzecznik PLB zaznacza, że "dokapitalizowanie z 2022 roku, zostało udzielone zgodnie z unijnym traktatem i jest dozwoloną pomocą publiczną".

- Obecne działania właściciela oraz Spółki są zgodne z prawem i mają na celu niedopuszczenie do naruszenia europejskich przepisów - mówi Mateusz Dul. - Działania głównego akcjonariusza są wykonywane w porozumieniu ze Spółką przy zachowaniu bezpieczeństwa finansowego Portu Lotniczego Bydgoszcz S.A. oraz przede wszystkim przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa europejskiego i krajowego. Jednocześnie podkreślamy, że obecna sytuacja finansowa lotniska jest stabilna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska