- Na pewno ułatwi to nam pracę - cieszy się z uruchomienia Posterunku Grażyna Wiącek z Prokuratury Rejonowej w Chełm-nie. - Był problem z wykonywaniem tam czynności. Musieliśmy zwracać ludziom koszty dojazdów, utraconych zarobków. Wnioskowali o to. Poza tym, by dotrzeć do Chełmna mieszkańcy tych rejonów mieli problemy - słabo jest z dojazdami.
Powiatowe święto policji w Lisewie i otwarcie posterunku [zdjęcia]
Prokurator podkreśla, że teraz będą mogli czynności zlecać policjantom - nawet do wykonania w godzinach popołudniowych. Posterunek na miejscu eliminuje konieczność dojeżdżania ponad 30 km do Unisławia czy do Chełmna.
- Czasem prosiliśmy o wykonanie ich policjantów z Posterunku w Unisławiu, ale to daleko - dodaje Grażyna Wiącek. - Tamta strona naszego powiatu potrzebowała stałej obecności policjantów i tego Posterunku, więc dobrze, że to się udało. Wójt gminy Lisewo miał dużo zaparcia, ale również poparcia, ponieważ argumenty, których używał były racjonalne. Powiat chełmiński jest rozległy, tyle gmin, a był jeden posterunek.
Podkreślić należy, że przez gminę Lisewo przebiega odcinek autostrady A1. Policjanci są więc również wzywani do wielu zdarzeń drogowych.
W lisewskim Posterunku, przy ul. Toruńskiej 15, na 90 m kw policjanci pracują dokładnie od tygodnia. Kierownik zajmuje się sprawami organizacyjnymi, do Lisewa trzeba było przewieźć sprzęt, dokumentację, założyć rejestry. Policjanci z kolei już od pierwszego dnia pełnią regularną służbę, patrolują gminę Lisewo i Papowo Biskupie. Kierownik Chaciński ma doświadczenie, które wyniósł z pracy jako dzielnicowy gminy Unisław. Na tamtejszym Posterunku podczas nieobecności zastępował jego kierownika Tomasza Winiarskiego.
- Nie zmienili się policjanci pełniący funkcje dzielnicowych - w Lisewie jest to asp.Wojciech Dalke, a w Papowie Biskupim - mł. asp. Mariusz Szulc - mówi asp. sztab. Sławomir Chaciński. - Posterunek został solidnie przygotowany, pomieszczenia świetne rozplanowane, warunki mamy bardzo dobre. Budynek może nie jest okazały z zewnątrz, ale pomieszczenia wewnątrz spełniają wszelkie standardy. Sprzęt: komputery, drukarki, dostaliśmy nowy.
Przypomnijmy, przebudowa biblioteki na posterunek wyniosła 354,4 tys. złotych. Wyposażenie kwaterunkowe kosztowało ponad 21,5 tys. zł, a wyposażenie informatyczno-łącznościowe - 32,9 tys. złotych.
Wakacyjne utonięcia. Jak zapobiec tragedii?
