https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie kościoła Chrystusa Miłosiernego

(SZCZ)
Abp Henryk Muszyński dokonał namaszczenia olejem świętym ołtarza
Abp Henryk Muszyński dokonał namaszczenia olejem świętym ołtarza
Około 8-tysięczna wspólnota wiernych z parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu przeżywała swój wielki dzień.

18 października ks. abp. Henryk Muszyński dokonał bowiem konsekracji świątyni.

Trudna decyzja metropolity
To były też ważne momenty w działalności duszpasterskiej metropolity gnieźnieńskiego i proboszcza ks. Pawła Kowalskiego, który od zarania przewodzi najmłodszej parafii w Inowrocławiu. A w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia kapłaństwa.

Abp H. Muszyński przypomniał, że po objęciu kanonicznych rządów w metropolii gnieźnieńskiej podjął decyzję o erygowaniu pierwszej parafii. Wybór padł na Inowrocław. Podpis złożył 17 października 1993 r. Decyzja była niezmiernie trudna. W tym czasie na osiedlu Rąbin rozpoczęto stawianie fundamentów pod budowę kościoła dla parafii św. Jadwigi Królowej. Poza tym do szkół wprowadzono naukę religii.

Początkowo msze św. i nabożeństwa odbywały się w namiocie i - od listopada 1994 r. - w kaplicy. Do budowy świątyni przystąpiono 1 sierpnia 2000 r.- na polu, w pobliżu pętli autobusowej. Projekt opracował arch. Maciej Soczyński z Poznania. Prace budowlane, wykonywane przez parafian pod kierunkiem majstra Ryszarda Lorenca, nadzorował inż. Bronisław Przybysz. Na budowie spotykano też często Michała Jarlaka (pierwszy kościelny), Jana Woźniaka i Władysława Kowalskiego (ojciec proboszcza).

Bez dotacji

Po ośmiu latach koniec uwieńczył dzieło. Na duży dar, jaki wspólnota parafialna osiedla Rąbin otrzymała od Boga, złożyła się praca wielu ludzi oraz ich ofiarność. - To Chrystus Miłosierny zjednoczył nas wszystkich wokół budowy świątyni. Teraz mamy godne miejsce Jego uwielbienia - podkreśla ksiądz proboszcz. Ten obiekt sakralny powstał bez dotacji. Wyłącznie za pieniądze, pochodzące z datków wiernych, składanych co kwartał przez rodziny katolickie. - Wspierali nas też sponsorzy, także spoza parafii zarówno wierzący, jak i niewierzący - stwierdza duchowny.

Uroczysta Eucharystia

Na konsekrację kościoła Chrystusa Miłosiernego przybyli liczni wierni, budowniczowie, duchowni z ks. Zbigniewem Domagalskim (to za jego namową ks. Kowalski wstąpił do seminarium duchownego), przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Ryszardem Brejzą, starostą Tadeuszem Majewskim, wójtem Lechem Skarbińskim, przewodniczącym Rady Miasta Tomaszem Marcinkowskim.

Na wstępie Piotr Milchert, przewodniczący rady duszpasterskiej, przedstawił historię parafii, przypomniał nazwiska ludzi zaangażowanych w budowę kościoła.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. abp H. Muszyński, wygłosił również kazanie. Metropolita gnieźnieński dokonał też konsekracji. Obrzęd obejmował m.in. wniesienie księgi z Pismem Świętym, poświęcenie i namaszczenie olejem św. ołtarza i ścian.

Uroczystość uświetniły chór młodzieżowy "Cantus" z Państwowej Szkoły Muzycznej i zespół wokalny "Pro Arte" pod kierunkiem Danuty Szymy i Anny Drogowskiej. Na zakończenie abp. Muszyński udzielił błogosławieństwa wiernym, a także odsłonił w kruchcie kościoła okolicznościową gablotę z kamieniem węgielnym, przywiezionym z Ogrodu Oliwnego w Jerozolimie, a poświęconym przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Bydgoszczy. Odczytał też dekret o nadaniu ks. Pawłowi Kowalskiemu tytułu kanonika honorowego Kapituły przy Kościele Kolegiackim pw. św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska