
Jak je traktujemy?
Nie tylko Wargatki, ale wszelkie egzotyczne ryby traktujemy najczęściej jako ozdobę mieszkania, umieszczając zwierzęta w zdecydowanie dla nich za małych akwariach.
Gatunki nadające się do spożycia lądują zaś na naszych talerzach. Giną w przemysłowych połowach, które są jednym z czynników najsilniej zaburzających równowagę ekologiczną.

Co z psami?
Długo uważało się, że psy nie przechodzą testu lustra, w związku z czym są znacznie mniej inteligentne niż choćby świnie czy sroki. Wydawać się to może zdumiewające każdemu właścicielowi czworonoga.
Okazało się jednak, że test lustra nie jest miarodajnym badaniem w stosunku do gatunku, który w głównej mierze posługuje się węchem. Dlatego też na potrzeby badań sporządzono tzw. lustro zapachowe. Celem eksperymentu była modyfikacja testu tak, aby był on odpowiedni dla zwierząt kierujących się węchem. Miało się to odbyć poprzez ingerencję w indywidualny kod zapachowy osobnika i sprawdzenie, czy pies reaguje na zmianę.
Po szeregu badań okazało się, że psy rozpoznawały zmianę zapachową w ich własnym moczu. Nie ma pewności, czy eksperyment dowiódł tego samego, czego dowodzi test lustra, jednak na pewno stanowi ciekawy głos w dyskusji.

Człowiek
Ostatnim, czy też może pierwszym zwierzęciem, które przechodzi test lustra, jest człowiek. Okazuje się jednak, że nie w każdym wieku. Zdolność rozpoznawania własnego odbicia pojawia się u dzieci nie wcześniej niż w 18 miesiącu życia.
