Jak ma wyglądać budżet gminy Świecie na 2023 rok?

Ptasia Grypa w Świeciu
Łabędzia z podejrzeniem ptasiej grypy wyłowiono z Dużego Blankusza 28 listopada. - Od tego czasu wyłowiliśmy kolejne dwa martwe łabędzie i jedną martwą kaczkę. Czekamy na wyniki, ale niewiele to zmieni, bo wiemy, że wirus jest - zaznacza Paweł Knapik.
- Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 jest bardzo groźny dla drobiu i ptactwa dzikiego. Może stanowić również zagrożenie dla ludzi. Z dotychczasowych badań wynika, iż człowiek nie jest podatny na zakażenie wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, jednak może ono wystąpić w przypadku bezpośredniego kontaktu z zarażonymi ptakami oraz w przypadku nieprzestrzegania odpowiednich warunków higienicznych. Głównym rezerwuarem tego rodzaju wirusa jest dzikie ptactwo wodne (kaczki, gęsi, łabędzie) – czytamy w komunikacie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu.
Obszar zapowietrzony i zagrożony w Świeciu
Gmina Świecie czeka teraz na rozporządzenie określające ustalenie obszaru zapowietrzonego i zagrożonego.
Tymczasem Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świeciu apeluje o ograniczenie przebywania na terenach bytowania dzikiego ptactwa, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, a w przypadku znalezienia padłego ptaka, o niedotykanie zwłok i natychmiastowe zgłoszenie tego faktu do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świeciu pod numerem telefonu: 52 33 11 424.
Ptasia grypa. Jak rozpoznać?
Główne objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu to:
- Znaczna liczba nagłych padnięć
- Gwałtowny spadek / utrata produkcji jaj
- Miękkie skorupy jaj
- Objawy nerwowe
- Zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków
- Silne łzawienie
- Obrzęk zatok podoczodołowych
- Kichanie
- Duszność
- Biegunka