Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat aleksandrowski. Samorządowcy zapewniają, że niepełnosprawni wyborcy nie mają utrudnionego dostępu do urn wyborczych

Ewelina Fuminkowska
W powiecie aleksandrowskim są czterdzieści trzy obwodowe komisje wyborcze. Tylko piętnaście lokali jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Formalnie jeden, w rzeczywistości wszystkie

I choć taka informacja widnieje na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, pełnomocnicy zaprzeczają, by ktokolwiek miał problem z oddaniem głosów na swoich kandydatów.

W Ciechocinku każdy z siedmiu lokali jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Zostały wyszcególnione w wykazie PKW.

Pełnomocnicy w innych miastach i gminach wiejskich twierdzą że choć formalnie nie ma zbyt wielu lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, to nie powinni oni mieć kłopotów z głosowaniem.

Dla przykładu w gminie Aleksandrów Kujawski niepełnosprawni wyborcy bez problemów dotrą do urny w Ostrowąsie, gdzie w miejscowej szkole podstawowej mieści się zaadaptowane dla nich pomieszczenie. Granice tego obwodu obejmują pięciu sołectw.

Halina Rakusiewicz, sekretarz gminy, tłumaczy że każdy z lokali wyborczych spełnia warunki: - Do większości pomieszczeń jest podjazd dla wózków. Pozostałe lokale wprawdzie nie mają progu do wymaganej wysokości pięciu milimetrów, ale osoby na wózkach swobodnie mogą je pokonać. Przykładem jest szkoła w Stawkach, gdzie uczęszcza dziecko niepełnosprawne.Pani sekretarz dodaje,że miano lokalu dostosowanego dla osób niepełnosprawnych nadaje wójt, ale praktycznie wszystkie lokale wyborcze w tej gminie mają udogodnienia zmyślą o osobach z problemami w poruszaniu się. Gmina oferuje też niepełnosprawnym dojazdy samochodem do lokali.

Na życzenie dowiozą do lokalu wyborczego

Podobna sytuacja jest w mieście Aleksandrów Kujawski. Jeden lokal dostosowany dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ulicy Lima-nowskiego, pozostałe mają wymagany podjazd, choć nie spełniają innych warunków.

- Wszystkim, którzy będą mieli problemy z dojazdem do lokali i zgłoszą się do nas, zaoferujemy transport urzędowym autem. Zmieści się do niego też wózek a kierowca z pewnością pomoże wyborcom w dotarciu się do urny - wyjaśnia Krystyna Pieniążek - Bołotowicz, sekretarz miasta.

Pełnomocnicy wyborczy podkreślają, że wymogi budowlane, są zaostrzone, dlatego nie każdy lokal widnieje w urzedowym spisie jako przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zapewniają też, żaden z wyborców nie będzie miał problemów z oddaniem swojego głosu.
- Zawsze można zatelefonować dzwonić do urzędu, z pewnością znajdziemy rozwiązanie - zapewniała Aleksandra Woźniak z Urzędu Gminy we Wagańcu. - U nas niepełnosprawni mogą zgłosić się i poprosić o zmianę okręgu wyborczego lub zagłosować za pomocą pełnomocnika - tłumaczy.

W gminie Bądkowo również nie widzą problemu z lokalem wyborczym, w którym osoby niepełnosprawne mogą głosować.
- Przystosowane pomieszczenie, które spełnia wszelkie warunki jest w nowo pobudowanym budynku gimnazjum. Wcześniej taki lokal mieścił się na sali gimnastycznej i nikt nie zgłaszał żadnych skarg- wyjaśnia sekretarz gminy Elżbieta Roskowska.

W Nieszawie jest tylko jeden lokal wyborczy w miarę potrzeb przystosowany do osób niepełnosprawnych. Tam, wyborcy mogą liczyć na urnę przenośną. Na życzenie wyborcy, który nie jest w stanie dotrzeć do lokalu, urna będzie przemieszczać się wraz z komisją do osób, które wcześniej zgłosiły taką potrzebę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska