Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat brodnicki. Toalety nad brzegiem jezior? Mogą powstać

(kat)
Turystom pomysł z pewnością przypadnie do gustu
Turystom pomysł z pewnością przypadnie do gustu (kat)
Przygotowanie miejsc na ognisko i ustawienie przenośnych toalet nad brzegami jezior - to tylko niektóre z pomysłów, jakie chcą realizować członkowie Stowarzyszenia Miast Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy. By jednak móc wziąć się do konkretnej pracy konieczne są pieniądze.

Zyskają ludzie i zwierzęta

Stowarzyszenie chce je pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Gotowy wniosek aplikacyjny do programu LIFE +, nad którym przez wiele miesięcy pracowaliśmy w stowarzyszeniu został już wstępne zaakceptowany przez fundusz. Gra idzie o ciekawe ekologiczne przedsięwzięcia i duże pieniądze na ich realizację - mówi wicestarosta Jędrzej Tomella, prezes stowarzyszenia.

Przeczytaj także:Rytebłota. Turystka znalazła zwłoki w jeziorze. To zaginiony w sobotę mężczyzna

W programie określono trzy zasadnicze grupy zadań. Pierwsze z nich to budowa sześciu przejść dla płazów. Przejścia-tunele z naprowadzającymi płotkami, studzienkami i systemem drenażowym mają być zlokalizowane tam, gdzie istnieją rzeczywiste ścieżki migracji zwierząt, czyli w Samborowie, Rodzonem, Starych Jabłonkach, Rychnowskiej Woli, Wigwałdzie-Ostrowinie i Tamie Brodzkiej.

Druga z propozycji to budowa przepławek na Drwęcy, które udrożnią rzekę i ułatwią migrację wielu gatunkom ryb, m.in. łososiom. Planuje się budowę przepławek w Lubiczu Dolnym i Górnym.
Kolejnym działaniem udostępnienie turystom - w sposób kontrolowany - niektórych obszarów NATURA 2000 w Dolinie Drwęcy .

W jedenastu wybranych już miejscach (Samborowo, Rodzone, Bratian, Nowe Miasto Lubawskie, Nielbark, Wielki Głęboczek, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Słoszewy, Elgiszewo, Lubicz) brzeg rzeki oraz grunt dojazdowy będą stabilizowane.

Co to oznacza dla mieszkańców i turystów?

Powstaną specjalne oznaczenia dla turystów. Będą wydzielone miejsca ogniskowe, zadaszenia, stojaki dla kajaków, przenośne toalety, schrony przeciwdeszczowe ułatwią życie turystom korzystającym z rzeki, ale i tym poruszającym się po lądzie.

Budżet projektu zgłoszonego i zaakceptowanego wstępnie przez NFOSiGW wynosi łącznie ponad 5 milionów Euro.
Z tego 50 proc. dofinansowania pochodzić ma z programu LIFE+, ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych (45 proc.) to środki NFOŚiGW, po 126 tysięcy złotych (po 2,5 proc.) dołożą samorządy województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz stowarzyszenie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska