Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oznakowanie wodnego szlaku na Drwęcy - dla bezpieczeństwa kajakarzy

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Ważne jest również stworzenie miejsc cumowania oraz postoju na brzegu
Ważne jest również stworzenie miejsc cumowania oraz postoju na brzegu Nadesłane/Archiwum
Poprawa bezpieczeństwa turystyki kajakowej i oznakowanie szlaku wodnego na Drwęcy - te tematy poruszono podczas spotkania Zarządu Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy.

Pod koniec roku zapadła decyzja o wykonaniu oznakowania szlaku kajakowego.

W pierwszej połowie stycznia przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się z dyrekcją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawie oznakowania szlaku kajakowego na Drwęcy. - To kolejny krok zarządu stowarzyszenia na drodze do doprowadzenia do realizacji podjętych wcześniej zamierzeń - informuje Przemysław Majchrzak, rzecznik starostwa.

Już podczas listopadowego spotkania w starostwie zauważono, że ważne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, na którą złoży się przede wszystkim oznakowanie szlaku wodnego, z informacją o odległości od źródeł.

Bezpiecznie na Drwęcy

Dlaczego? Powód jest prosty - ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa turystów na rzece. - Zdarzało się bowiem, że bez znaków turyści wodni tracili orientację i gubili się, nie potrafiąc określić, w jakim miejscu na Drwęcy się znajdują. Tymczasem informacja o dystansie, uzupełniona o koordynaty GPS, byłaby pomocna lub wręcz niezbędna w przypadku ewentualnych poszukiwań, czy też w razie potrzeby udzielenia pomocy uczestnikom spływów - mówili zebrani w starostwie.

To nie wszystko. Ważne jest również stworzenie miejsc cumowania oraz postoju na brzegu, z koszami na śmieci i toaletami. W tym zakresie ważna będzie współpraca z przedstawicielami lasów (teren, na którym można by wyznaczyć takie punkty jest zwykle własnością Lasów Państwowych). - Wyznaczenie i oznakowanie dystansu na Drwęcy jest w planach na lata 2020-21. Wszystko zależy jednak od funduszy, jakimi Stowarzyszenie będzie dysponować oraz jakie uda się na ten cel pozyskać z zewnątrz - wskazał wówczas Stanisław Kosakowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy.

Jeszcze pod koniec roku starostwo poinformowało, że na wyznaczonej trasie (od jeziora Ostródzkiego do ujścia do Wisły w Złotorii) pojawi się około 60 tablic. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów Dorzecza Drwęcy.
- Zarząd nie wykluczył pozyskania funduszy spoza stowarzyszenia na ten cel, jeśli będą takie możliwości. Oznakowanie wykonane ma zostać wiosną 2020 roku. Tablice będą zgodne ze standardami PTTK zawartymi w "Instrukcji znakowania szlaków turystycznych" - informował rzecznik powiatu.

W pierwszej połowie stycznia zorganizowano spotkanie z Władysławem Kołybskim, dyrektorem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Toruniu. Obecni byli na nim: prezes SMGiPDD Stanisław Kosakowski (wicestarosta brodnicki), Radosław Koj - skarbnik stowarzyszenia (powiat brodnicki) oraz Krzysztof Puwalski, reprezentujący w zarządzie powiat nowomiejski.
- Przedmiotem rozmów było znakowanie szlaku kajakowego Drwęcy. Na spotkaniu ustalono dalszy tryb postępowania, zgodnie z którym m.in. powinna zostać zawarta umowa dzierżawy gruntu pod znakami z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Należy też określić dokładne współrzędne GPS umiejscowienia znaków, miejsc biwakowych, postoju i wodowania. Na spotkaniu uzgodniono, że znakowanie będzie wykonane według systemu zgodnego z instrukcją PTTK - wyjaśnia Przemysław Majchrzak.

Decyzja zapadła

Toruńskie władze zadeklarowały pomoc techniczną w okresie letnich przeglądów rzeki. - Dysponując sprzętem pływającym, PGW Wody Polskie może pomóc przy wyznaczaniu miejsc posadowienia znaków - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy
Drwęca na całej swej długości 231 km od źródeł do ujścia wraz ze zlewnią leży w granicach Zarządu Zlewni w Toruniu PGW Wody Polskie. Na całej długości jest też rezerwatem, najdłuższym w kraju. Kilka lat temu wyznaczono na rzece szlak kajakowy, który obecnie wymaga oznakowania.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska