Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat. Dostali dotacje, będą pomagać

mona
sxc.hu
W Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto konkurs pt. "Szeroko rozumiana pomoc społeczna". Projekty unisławian i chełmnian zyskały uznanie komisji.

Do Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 88 ofert.

Duża konkurencja

- Złożyły je 54 organizacje, na łączną kwotę 1.903.509,78 złotych - podkreśla Bartłomiej Michałek, rzecznik prasowy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. - Komisja konkursowa powołana zarządzeniem wojewody pozytywnie zaopiniowała 32 projekty, którym przyznała dotacje w sumie na 623 tysiące złotych. 56 projektów nie otrzymało dotacji z powodów formalnych.

Jedną z największych finansowych dotacji, bo 40.460 złotych, przyznano Zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo w Chełmnie. Siostry przedstawiły projekt pt. "Nie tylko dla orłów". Siostry mają pod opiekę dzieci, młodzież i osoby dorosłe z niepełnosprawnością fizyczną i intelektualną. Fundacji Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom" z Chełmna przyznano 7.127,50 złotych na projekt "Integracja i aktywizacja mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie szansą na przeciwdziałanie izolacji".

- Oba projekty realizowane będą przez siostry miłosierdzia - informuje Bartłomiej Michałek. - Środki przeznaczą na działanie świetlicy, organizację półkolonii letnich, wyprawki dla dzieci. Za środki z drugiego projektu będą organizowały imprezy i wycieczki dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z DPS-u.

Towarzystwo Oświatowe "Od Nowa" z Grzybna otrzymało 5 tys. złotych na projekt "Dajmy trochę słońca", czyli program wspierania osób niepełnosprawnych z Grzybna.

- Pozyskaliśmy na ten rok już ponad siedemdziesiąt tysięcy złotych środków zewnętrznych, teraz pięć tysięcy złotych z konkursu ogłoszonego przez Urząd Wojewódzki - mówi Alicja Adryan, prezes Towarzystwa Oświatowego "Od Nowa" a zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej w Grzybnie. - Staramy się o pieniądze z wszystkich możliwych źródeł, bierzemy udział w wielu konkursach. Środki z tego konkursu przeznaczone zostaną na organizację zajęć dla dzieci z upośledzeniem lekkim i umiarkowanym, które uczęszczają zarówno do naszego przedszkola, jak i szkoły podstawowej. Od września, przez trzy miesiące, będą one brały udział w dodatkowych zajęciach z oligofrenopedagogiki lub terapii pedagogicznej.

Dbają o rozwój manualny niepełnosprawnych

Ćwiczenia manualne mają usprawnić uczenie się dzieci, które nie są w pełni sprawne.
- Zaplanowaliśmy sześćdziesiąt godzin zajęć, pozostałe środki przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych wykorzystywanych do ćwiczeń usprawniających - zaznacza dyrektor Adryan. - Od nowego roku szkolnego będzie się u nas uczyło siedmioro dzieci z niepełnosprawnościami.

Alicja Adryan przyznaje, że przygotowywanie kolejnych projektów wymaga dużo pracy, ale pozyskiwane w ten sposób pieniądze cieszą szczególnie. Dzięki nim mała szkoła tętni życiem i zapewnia lepsze warunki do kształcenia i rozwoju.

- W tym roku kontynuujemy projekt w naszym przedszkolu "Kubuś Puchatek", na który otrzymaliśmy w ubiegłym roku 50 tysięcy złotych - dodaje Alicja Adryan. - Do wykorzystania z tych środków unijnych zostało nam ponad trzydzieści tysięcy złotych. Przez Lokalną grupę działania "Zakole Dolnej Wisły", gdzie jestem wiceprezesem, udało się pozyskać ponad dwanaście tysięcy złotych na budowę nowego placu zabaw. Już podpisałam umowę z marszałkiem. Powstanie na przełomie lipca i sierpnia, na terenie ogólnodostępnym i będzie dobrze wyposażony. W związku z tym, że trzeba tu mieć siedem tysięcy złotych wkładu własnego, zaangażowali się rodzice uczniów, organizowali imprezy, aby zebrać środki.

Poza tym, z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy w Unisławiu do Grzybna trafiło 8,5 tys. złotych na wyjazd w góry. Z kolei 14 tys. złotych wsparło szkolę ministerstwo sportu. Te środki wystarczą na wyjazdy do Aquaparku w Nieszawce Wielkiej i tyle samo na zajęcia w hali sportowej w Unisławiu.
- Pozyskaliśmy też pieniądze na zajęcia umuzykalniające w przedszkolu, warsztaty plastyczne i - w konkursie ogłoszonym przez Urząd Gminy - na turnieje sportowe - wymienia Alicja Adryan. - Tenisowy jest za nami, w październiku zaprosimy do rywalizacji w szachach.

Z naszego regionu pieniądze w konkursie Urzędu Wojewódzkiego pozyskało jeszcze Stowarzyszenie "Promyk" z Grudziądza. Dostali 2,3 tys. złotych na realizację programu integracyjnego "Święto pieczonego ziemniaka" oraz 6.650 złotych na organizację IX Festynu Integracyjnego "Sobota z Promykiem".

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska