Powiat inowrocławski. Starosta Wiesława Pawłowska i Zarząd Powiatu rozliczeni. Jest absolutorium i votum zaufania

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Pod koniec ub. roku oddano w Inowrocławiu do użytku nowe rondo turbinowe. Była to największa drogowa inwestycja powiatu w 2020
Pod koniec ub. roku oddano w Inowrocławiu do użytku nowe rondo turbinowe. Była to największa drogowa inwestycja powiatu w 2020 Dominik Fijałkowski
Starosta Wiesława Pawłowska z absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu, a Zarząd Powiatu Inowrocławskiego z votum zaufania. Tak zdecydowali radni uczestniczący w XXXI sesji Rady Powiatu Inowrocławskiego.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

Zarząd Powiatu Inowrocławskiego przygotował raport, a radni udzielili mu votum zaufania

Warto przypomnieć, że Zarząd Powiatu Inowrocławskiego oceniany jest na podstawie raportu, który przygotowuje we współpracy z poszczególnymi wydziałami i jednostkami organizacyjnymi starostwa. Raport prezentuje wszystkie działania samorządu powiatowego podejmowane w roku poprzednim, a więc w tym przypadku w roku 2020.

Z kolei nad absolutorium dla starosty głosuje się po przedstawieniu sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Podczas sesji, która po raz kolejny odbywała się zdalnie, prezentacji dokonała skarbnik Beata Zimon-Plaskota.

Taki był budżet powiatu inowrocławskiego w 2020 roku

Budżet powiatu inowrocławskiego, który korygowano w ub. roku 34 razy, zamknął się ostatecznie kwotami: po stronie dochodów - 213 mln zł, a po stronie wydatków - ponad 204 mln zł. Powstała nadwyżka wyniosła ponad 8 mln zł.
Jak informowała pani skarbnik, najwięcej pochłonęły wydatki bieżące, czyli wynagrodzenia, zadania statutowe, dotacje, świadczenia na rzecz osób fizycznych czy wydatki na programy finansowane z udziałem środków europejskich. Na inwestycje przeznaczono ok. 20 mln zł.

Rondo turbinowe w Inowrocławiu największą drogową inwestycją powiatu w 2020 roku

Najważniejszą powiatową inwestycją drogową była budowa ronda turbinowego w Inowrocławiu, w które wpadają ulice: Staszica, Poznańska, Górnicza i Glempa. Kosztowała 6 mln zł. Natomiast na przebudowę drogi Słońsko-Gąski wydano 5 mln zł. Sporo środków pochłonęła modernizacja kotłowni w DPS w Tarnówku, wymiana stolarki okiennej w sali gimnastycznej oraz termomodernizacja dachu w Zespole Szkół w Kościelcu. Władze powiatu walczyły ze skutkami pandemii uruchamiając 8 linii autobusowych. Wspierały też szpital przeznaczając w ramach dotacji 2 mln zł na zakup sprzętu medycznego.

- Sprawozdanie z wykonania budżetu otrzymało pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nasz budżet zderzył się z rzeczywistością covidową, wymagającą natychmiastowego działania i uruchamiania dodatkowych środków wspomagających walkę z pandemią. Stąd między innymi liczne jego korekty. Choć budżet na 2020 był budżetem zmian, pozostał stabilny i niezagrożony - informowała radnych skarbnik Beata Zimon-Plaskota.

Odbyło się głosowanie nad udzieleniem staroście Wiesławie Pawłowskiej absolutorium. Za było 17 radny, a 8 samorządowców wstrzymało się.

- Budżet powiatu realizowaliśmy w trudnym okresie pandemii. Mimo tego udało się utrzymać prorozwojową politykę inwestycyjną i zrównoważonego rozwoju całego powiatu. Stało się tak, mimo iż w stosunku do roku poprzedniego do budżetu wpłynęło mniej środków, między innymi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, wpływu z opłat komunikacyjnych czy z opłat za wydane prawa jazdy - zauważyła Wiesława Pawłowska.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie