Coraz więcej bez pracy
Pod koniec ub. miesiąca w powiecie inowrocławski pracy nie miało 13 928 osób, o 1612 więcej niż w poprzednim miesiącu.
Liczba bezrobotnych w poszczególnych jednostkach samorządowych kształtowała się następująco:
- Inowrocław (miasto) - 6162,
- Gniewkowo - 1362,
- Janikowo - 1095,
- Kruszwica - 1919,
- Pakość - 873,
- Dąbrowa Biskupia - 428,
- Inowrocław (gmina) - 940,
- Rojewo - 407,
- Złotniki Kuj. - 742
Zapowiedź grupowych zwolnień
W następnych miesiącach sytuacja na rynku pracy będzie się pogłębiała. Niektóre firmy ograniczają koszty. Głównie przez zwolnienia pracowników. Ostatnio Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu został poinformowany przez władze Banku BPH i Grupę PKP SA o zamiarze rozpoczęcia negocjacji ze związkami zawodowymi. Przewidują zwolnienia grupowe.
Bank BPH, zatrudniający 4761 pracowników, zamierza zwolnić 580. Najbardziej redukcja zatrudnienia obejmie centrale banku, a także placówki terenowe. Jedna z nich znajduje się przy ul. Solankowej w Inowrocławiu.
Ilu pracowników straci pracę w kolejowych spółkach? Zdaniem prezesa zarządu PKP SA Andrzeja Wacha, ostatnio znacznie spadły przewozy towarowe. Tylko z Cargo odejdzie około 7 tys. osób. Sporo mieszkańców regionu jest zatrudnionych na PKP, m. in. maszyniści w Zakładzie Taboru Cargo.
Ustawowa odprawa
Osoby zwalniane na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych mają prawo do odszkodowania pieniężnego - od miesięcznego do trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Pracodawca wypłaca odprawę niezależnie od innych świadczeń, które przysługuje pracownikowi w związku z odejściem z pracy. Ustawowa odprawa z tytułu zwolnienia grupowego nie może przekroczyć 19140 zł.
