Gminie Papowo Biskupie inwestowała między innymi w drogi.
Postawili na drogi i oczyszczalnię ścieków
- Asfalt położyliśmy na prawie trzech kilometrach dróg: Stare Papowo - Kudzborek, Papowo - Żygląd i po przetargu jesteśmy z odcinkiem w centrum Papowa, przy Ośrodku Zdrowia - mówi wójt Andrzej Zieliński. - Około siedem kilometrów dróg zrobiliśmy z gruzu. To dobra podbudowa pod przyszły asfalt.
Najbardziej kosztowną inwestycją była rozbudowa oczyszczalni ścieków w Zegartowicach. Koszt to 2,5 miliona złotych.
- Zaciągnęliśmy na to zadanie pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje wójt. - Zlikwidujemy teraz oczyszczalnię ścieków we Wrocławkach. Do nowej kanalizacji przyłączyliśmy wszystkie gospodarstwa, które były po drodze, a jej nie miały.
Dla stacji wodociągowej gmina kupiła urządzenie do uzdatniania wody, które kosztowało 30 tys. złotych. Do użytku oddano też trzy place zabaw, w: Firlusie, Wrocławkach i Nowym Dworze. W świetlicy w Nowym Dworze zbudowano też kominek z nadmuchem powietrza, który ma ogrzewać pomieszczenie. W 2009 roku rozpoczął się też remont Gminnego Ośrodka Kultury.
Wydali na wodociągi, ośrodek zdrowia i chodniki
W gminie Chełmno w minionym roku na inwestycje przeznaczono około 3 mln złotych. Udało się m.in. pociągnąć wodociąg.
- Zamknęliśmy dzięki temu temat wodociągów w Małych Łunawach i Nowejwsi Chełmińskiej - mówi wójt Krzysztof Wypij. - Kosztowało to około 800 tysięcy złotych. Na pierwszy etap, pamiętam, dostaliśmy pieniądze ze SPOR-u. W tym roku zrobiliśmy bardzo dużo inwestycji drogowych, łącznie położone zostało prawie 4,5 kilometra asfaltu. W ramach "schetynówek" zrobiliśmy drogę Podwiesk - Małe Łunawy - drugi etap, czyli 2,1 kilometra. Na kilometrowy odcinek Borówno - Różnowo 70 tysięcy złotych pozyskaliśmy z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Zrobiona została także droga Górne Wymiary - Nowawieś Chełmińska - 1,3 kilometra z dofinansowaniem z Funduszu Wsparcia.
Poza tym, w 2009 roku wykonana została spinka wodociągowa Kałdus - Starogród, za około 100 tys. złotych.
- Szkoła Podstawowa w Kolnie została ocieplona i pomalowano tam elewację zewnętrzną - dodaje wójt Wypij. - W remont Ośrodka Zdrowia w Dolnych Wymiarach włożyliśmy 200 tysięcy złotych, a trzystumetrowy chodnik w Nowych Dobrach i takiej samej długości w Kałdusie kosztowały gminę 170 tysięcy złotych. Na utwardzenie placu przed świetlicą w Borównie wydaliśmy około 60 tys. złotych. Jeszcze nigdy tyle środków nie przeznaczyliśmy na inwestycje. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej, bo za 4,7 miliona złotych.
Dumą są" ZAZ, boisko i każdy kilometr asfaltu
Jako udany miniony rok ocenia także wójt gminy Lisewo.
- Za około milion złotych metodą sprysku utwardziliśmy około 3,5 kilometra dróg - mówi Jerzy Cabaj. - Wspólnie z powiatem zrobiliśmy odcinek Lisewo - Lipienek, asfalt na długości około 600 metrów, kosztami dzieląc się na pół. Do użytku oddany został 17-kilometrowy odcinek Zegartowice - Lisewo, na który dostaliśmy dofinansowanie ze "schetynówki". Za 600 tysięcy złotych zrobiliśmy odcinek prawie 800-metrowy Wierzbowo - Wabcz. Na to otrzymaliśmy 380 tysięcy złotych od marszałka. Na inne drogi w 18 sołectwach wysypaliśmy dwa tysiące ton kamienia.
Wójt najbardziej dumny jest z utworzenia Zakładu Aktywności Zawodowej w Drzonowie.
- Pracuje tu 39 osób niepełnosprawnych, 13 - przy obsłudze - podkreśla Jerzy Cabaj. - Zakład jest na plusie i to jest największe osiągnięcie 2009 roku.
Nie brakowało pieniędzy na oświatę i przedszkola. Za ponad 20 tys. złotych gmina kupiła budynek po GS w Wierzbowie, gdzie powstanie świetlica wiejska. Pełną rekultywację przeszła płyta boiska. Kosztowało to 100 tys. złotych. Wydano na to część pieniędzy, które płaci "Skanska" za wynajem gruntów pod biurowiec. Firma ta w ramach współpracy z gminą zrobiła dwa parkingi w Lisewie - przy sali sesyjnej i przy swoich biurowcach - i udostępniła mieszkańcom.
- Jesteśmy po przetargu na remont pięciu świetlic, mamy dokumentację na budowę hali sportowej w Krusinie o wartości 2,4 miliona złotych i remont kapitalny hydroforni w Kamlarkach, co pochłonie 1,4 mln złotych - dodaje.
Co udało się zrobić w minionym roku w gminach: Kijewo Królewskie, Stolno i Unisław - jutro.