Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat mogileński. Każdy kto myśli o przyjęciu pod swój dach dzieci powinien skontaktować się z PCPR

Agnieszka Nawrocka [email protected] tel. 52 357 22 33
Fot. sxc
W powiecie mogileńskim jest 37 rodzin zastępczych. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie chce, by powstawały kolejne.

- Robimy wszystko, aby dzieci pozbawione opieki biologicznych rodziców trafiały nie do domów dziecka, ale do innych rodzin - zapewniają pracownicy Centrum Pomocy Rodzinie. - Do rodzin zastępczych trafiają dzieci całkowicie lub częściowo pozbawione opieki rodzicielskiej. Rodzina zastępcza może być również ustanowiona dla dziecka niedostosowanego społecznie.

Nie tylko dla krewnych

Sposób 37 działających w powiecie rodzin, aż 28 tworzą osoby spokrewnione z dziećmi. Dziewięć rodzin tworzą osoby, wcześniej obce dla maluchów, którymi zdecydowali się zająć. W powiecie działa jedna rodzina, która pełni charakter pogotowia rodzinnego, mamy też dwie zawodowe, wielodzietne rodziny zastępcze.
- Ludzie o otwartych sercach mogą pomóc dzieciom doświadczonym przez los - mówią pracownice PCPR w Mogilnie.

A pomagać jest komu, bo na umieszczenie w domu dziecka czeka troje dzieci. Dwoje dzieci może trafić do domu dziecka lub do rodziny zastępczej. Nie ma wątpliwości, że w rodzinie maluch lepiej się rozwija dlatego pracownicy socjalni robią wszystko, aby jak najwięcej ludzi zachęcić do przyjęcia pod swój dach dzieci. W powiecie mogileńskim nie ma domu dziecka, dlatego maluchy bez rodziny są umieszczane w placówkach w ościennych miejscowościach.

Liczy się dobra opinia

Rodzinę zastępczą mogą stworzyć małżeństwa lub osoby samotne. Pracownicy socjalni zanim jednak powierzą komuś opiekę nad maluchem, muszą mieć gwarancję, że nowi rodzice będą dobrze wywiązywać się z obowiązków. Trzeba między innymi mieć mieszkanie i źródło utrzymania, być na tyle zdrowym, by zajmować się dzieckiem i uzyskać pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie. Rodziny zastępcze, które nie są spokrewnione z dzieckiem, muszą przejść specjalne szkolenie, przygotowujące do pełnienia tej funkcji. Szkolenia organizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mogilnie.

Powiat pomoże w utrzymaniu

Po szkoleniu trzeba zyskać jeszcze akceptację komisji kwalifikacyjnej Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Bydgoszczy. Dodajmy, że w komisji tej zasiada też Maria Konkiewicz, kierownik PCPR.

Rodzina zastępcza otrzymuje wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi oraz pomoc w jego utrzymaniu. Dodatkowo starosta może przyznawać świadczenia na pokrycie wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego do rodziny dziecka.

Każdy kto rozważa możliwość zaopiekowania się dzieckiem może zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Mogilnie. Pracownicy Centrum udzielają wszelkich informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska